Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Uprawomocniła się decyzja o umorzeniu postępowania układowego Elektrimu. Nie oznacza to jednak automatycznego wejścia w życie porozumienia holdingu z obligatariuszami.

PRAWO I GOSPODARKA

Producenci telefonów walczą o rynek

Według Strategies Analitics, sprzedaż telefonów komórkowych w II kw. br. wyniosła 96,7 mln sztuk. W całym 2002 roku sprzedaż komórek może sięgnąć 417 mln sztuk. W Polsce szacunkowa liczba sprzedanych w pierwszym półroczu aparatów miała wynieść 3,2 – 3,5 mln sztuk, do końca roku wynieść ma 6,5 – 7 mln aparatów. (s. 7)

WHO: komórki raczej nie szkodzą

Według informacji opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, telefonia komórkowa nie niesie ze sobą realnych zagrożeń zdrowia. Nadajniki stacji bazowych pracują z niewielkimi mocami (od kilku do maksymalnie 100 W), natężenie pola elektromagnetycznego spada poniżej norm bezpieczeństwa już w obrębie 2 – 5 m wokół anteny. (s. 7)

Wakacje prowokują do surfowania

Według badania Global eMarketing, w ostatnim tygodniu czerwca br. z wyszukiwarek korzystało około 19,7% polskich użytkowników Internetu, a w pierwszym tygodniu sierpnia – 20,8%. Wg. GeM, najczęściej wykorzystywane mechanizmy wyszukiwawcze to Inktomi (w Onet.pl), Google (google.com, WP, Interia), Fast (WP) i AltaVista (Onet, Interia). (s. 7)

PARKIET

Umorzono postępowanie układowe Elektrimu

Uprawomocniła się decyzja sądu o umorzeniu postępowania układowego Elektrimu. Nie oznacza to jednak, że porozumienie z obligatariuszmi wchodzi w życie. Według prezesa Radziwiłła, do wejścia w życie umowy restrukturyzacyjnej wymagane jest spełnienie kilku warunków zawieszających, jednak nie ujawnił szczegółów. (s. 3)

Wiecej akcji Telmaksu

Na giełdę trafiło ponad 550 tys. akcji serii E Telmaksu. Akcje nowej emisji są warte 10 zł za sztukę. Emisja była kierowana do dotychczasowych akcjonariuszy w ramach prawa poboru. Liczba notowanych akcji bydgoskiej spółki wzrosła po emisji trzykrotnie. (s. 3)

AOL rozmieni się na drobne

AOL TW rozważa możliwość pozbycia się kilku spółek wchodzących w skład koncernu. W pierwszym rzędzie koncern pozbędzie się jednak przedsięwzięć nie mających wielkiego znaczenia, jak kluby sportowe (np. klub NBA Atlanta Hawks). Ponadto w grę wchodzi sprzedaż dwóch kanałów telewizyjnych, wycenianych na 1,5 mld USD każdy (m.in. Court TV). W sumie ze sprzedaży aktywów AOL TW może pozyskać około 4,8 mld USD; ponadto przewidywana jest emisja akcji spółki telewizji kablowej. (s. 8)

PULS BIZNESU

Netia musi przyjąć regulacje z USA

Netia, jedyna polska spółka notowana na Nasdaq, musi poddać się rygorom ostrzejszych regulacji księgowych. Według informacji przedstawicieli firmy, w tej sprawie dotarły już stosowne zawiadomienia. (s. 6)