Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Według informacji Rzeczpospolitej, Prokom ma zarobić na nowym, trzyletnim kontrakcie z PZU dwa i pół raza więcej niż na realizacji poprzedniej umowy na obsługę informatyczną. Wartość obecnego kontraktu, który ma być podpisany w tym tygodniu sięga 300 mln zł.

PARKIET

Softbank testuje dno

Akcje Softbanku notowano w piątek na zamknięciu na poziomie najniższym w br. – 21,1 zł. Wartość obrotów wyniosła 2 mln zł. Zdaniem analityków spadek może wynikać z faktu, że spółka nie informowała o żadnych istotnych kontraktach. Ponadto Softbank informował o planach emisji obligacji zamiennych o wartości 80 mln zł, co może oznaczać w przyszłości rozwodnienie kapitału. (s. 3)

Trzęsienie stołków w AOL TW

Robert Pittmann zrezygnował z kierowania internetową częścią AOL TW. W środę Washington Post oskarżył go o stosowanie „kreatywnej księgowości” dla podwyższenia zysków w 2000 roku o 270 mln USD, czyli 5%. Dzięki temu firma wyglądała lepiej przed fuzją z Time Warner. (s. 9)

Microsoft lepiej od prognoz, ale z ostrzeżeniem

Microsoft osiągnął w zakończonym roku księgowym wyniki lepsze od przewidywań, opublikował jednak mniej optymistyczne prognozy. W drugiej połowie br. sprzedaż Microsoftu ma wzrosnąć o 5%, a całym przyszłym roku – o 11% – 13%. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Z Sieci na giełdę

Cztery spółki-córki, które powstaną w wyniku restrukturyzacji PSE, mają niebawem pozyskać inwestorów. Jeszcze w tym roku zaoferowane będą akcje Tel Energo Holding. Prawdopodobnie najpierw udziały obejmie inwestor finansowy, a następnie akcje trafią na rynek. (s. 1, 5)

Gorsze wyniki sektora łączności

W 2001 roku, jak podaje GUS, odnotowano w łączności znacznie gorsze wyniki niż przed rokiem. Oprócz zmniejszenia ilości i wartości usług pocztowych (o 11% przesyłek listowych, przekazów bankowych i wpłat o 5%; wzrosła liczba „poleconych” – o 3%), spadło tempo rozwoju telefonii stacjonarnej (po d koniec roku 11,4 mln łączy głównych - o 4,4% więcej niż w 2000. (s. 5)

Ericsson: akcje pikują

Ericsson odnotował siódmą z rzędu stratę kwartalną. W II kw. br. producent sprzętu telekomunikacyjnego poniósł 378 mln USD straty brutto. (s. 9)

RZECZPOSPOLITA

Prokom coraz droższy

Do końca 2005 roku Prokom ma zarobić 300 mln zł na usługach dla PZU. Do podpisania kontraktu ma dojść w tym tygodniu, obejmuje on trzyletnią obsługę dwóch najważniejszych systemów informatycznych ubezpieczyciela – Insurer i FKX. Jeszcze w marcu zarząd PZU uważał, że dotychczasowe usługi Prokomu są za drogie. Po czteromiesięcznych negocjacjach wyngocjował jednak kontrakt 2,5 raza korzysteniejszy dla Prokomu. Z wyjaśnień Ryszarda Krauze wynika, że PZU zlecało Prokomowi dodatkowe zadania (łącznie 480), a przy projekcie zatrudniono łącznie 138 osób zamiast 64. Podpisanie kontraktu może ponadto otwierać Prokomowi furtkę do uczestnictwa w przetargu na obsługę centralnego systemu ubezpieczeń w PZU, który ma się rozstrzygnąć w listopadzie. Dotychczas w tym przetargu nie było Prokomu. (s. B 1)