Poniedziałkowy Przegląd Prasy

W Krakowie uruchomiono komercyjnie usługę dostępu do Internetu w technologii PLC. Indeks sektora technologicznego na warszawskiej GPW osiągnął historyczne minimum.

PARKIET

BGŻ parkuje akcje Telbanku

Bank Gospodarki Żywnościowej, który jest drugim co do wielkości udziałowcem Telbanku reprezentowany jest na WZA przez BRE Bank. BGŻ najprawdopodobniej tylko parkuje akcje Telbanku, wyręczając giełdowego Szeptela. (s. 4)

Optimus znowu w dół

W minionym tygodniu akcje Optimusa osiągnęły cenę z początku kwietnia br. Zakończyła się już krótkotrwała hossa po ogłoszeniu przez spółkę redukcji zatrudnienia. Obecnie inwestorzy czekają na ogłoszenie z końcem lipca nowej strategii. (s. 4)

Przez gniazdko do sieci

Pattern Communications wprowadziła w Krakowie usługę dostępu do Internetu w technologii PLC. Do końca roku spółka zamierza pozyskać we współpracy z ZE Kraków 1- 2 tys. użytkowników. Do końca przyszłego roku w całym kraju spółka chce w całym kraju zdobyć 10 – 15 tys. klientów. Miesięczny abonament wynosić ma 80 – 120 zł, zwrot z inwestycji spodziewany jest za 3 – 4 lata. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

TechWIG na dnie

Indeks akcji sektora innowacyjnych technologii osiągnął historyczne minimum 460 punktów. To ponad 80% poniżej maksimum sprzed dwóch lat. Zdaniem specjalistów SITech karleje i cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem; zachowanie się TechWIG-u tak naprawdę jest uzależnione od trzech spółek: TP S.A., Prokomu i ComputerLandu. Kilka innych, w tym Softbank i ComArch cieszy się jeszcze pewnym zainteresowaniem, natomiast na akcjach innych nie dzieje się nic. (s. 1, 4)

Nakryto piratów informatycznych

Wszystkie skontrolowane przez policję w czerwcu sklepy komputerowe i kawiarenki internetowe sprzedawały pirackie oprogramowanie. Do kontroli „wystawiła” 14 firm, 6 sklepów i 7 kafejek organizacja BSA. (s. 7)

Dell Computer: wracają pecety

Kurs Dell Computer Corp wzrósł w piątek o 7% po informacji, że producent spodziewa się w bieżącym kwartale lepszej sprzedaży i zysków. Wzrost zakupów nastąpił dzięki instytucjom rządowym, klientom indywidualnym i szkołom. (s. 9)

PULS BIZNESU

Sektor TMT stracił najwięcej

W ub. tygodniu w Warszawie wszystkie indeksy kontynuowały spadek. Głównym powodem były fatalne nastroje w UE i USA> Systematycznie przeceniane są spółki informatyczne. Prokom traci w związku z wejściem w najbliższym czasie do obrotu akcji opcji menedżerskiej, duża przecena Netii spowodowana była informacjami dotyczącymi postępowania układowego i brakiem zgody niektórych wierzycieli na proponowaną konwersję długów. (s. 15)