Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Działalność internetowego mBanku, obecnie znajdującego się w strukturach BRE, zostanie przeniesiona do Banku Częstochowa. Według analityków, wartość mBanku to obecnie 309-360 mln zł, jednak wycena sporządzona przez BRE może się okazać znacznie wyższa.

PRAWO I GOSPODARKA

WorldCom zeznaje

Dwie Komisje amerykańskiego Kongresu chcą przesłuchać szefów WorldCom. Wezwania otrzymali dyrektor wykonawczy John Sidgmore, jego poprzednik Bernie Ebbers oraz zwolniony kilka dni temu dyrektor finansowy Scott Sullivan. WorldCom nieprawidłowo zaksięgował prawie 4 mld wydatków, dzięki czemu w 2001 r. zanotował 1,38 mld USD zysku netto (zamiast ponieść stratę). (s. 9)

PARKIET

mBank jest wart 309-360 mln zł

Działalność internetowego mBanku, obecnie znajdującego się w strukturach BRE, zostanie przeniesiona do Banku Częstochowa. Według analityków, wartość mBanku to obecnie 309-360 mln zł, jednak wycena sporządzona przez BRE może się okazać znacznie wyższa. "Wydzielenie mBanku ze struktur BRE jest ciekawym projektem. Bankowość internetowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem w Polce" - mówi Grzegorz Zawada, analityk Erste Securities. (s. 11)

RZECZPOSPOLITA

Szeptel oskarża byłego prezesa

Akcjonariusze Szeptelu uznali, że były prezes naraził spółkę na szkody i upoważnili nowy zarząd do "podejmowania czynności niezbędnych do zaspokojenia roszczeń". Z członków zarządu Szeptelu, którzy sprawowali urząd w 2001 r. absolutorium uzyskał jedynie Andrzej Wyszyńki (mimo to, po WZA rada nadzorcza podjęła decyzję o jego odwołaniu). (s. B1)

Fuzja w Kanadzie

Kanadyjski operator telekomunikacyjny i grupa medialna BCE zapowiedział zapłacenie 4,1 mld USD amerykańskiemu SBC Communications za 20% udziałów w Bell Canada. "Decyzja o kupnie świadczy o zaufaniu do Bella i wierze w jego pomyślną przyszłość" - powiedział szef BCE, Michael Sabia. (s. B3)

PULS BIZNESU

Informatyka to lider sektora

Przedstawiciele sektora zaawansowanych technologii w przeciwieństwie do innych branż obecnych na GPW nie mogą narzekać na pierwsze półrocze 2002 r. Najlepiej wiodło się firmom komputerowym, nieco gorzej operatorom telekomunikacyjnym - głównie za sprawą Elektrimu (któremu wciąż towarzyszyły najróżniejsze spekulacje - nawet o bankructwie), czy Netii, która cudem uniknęła upadłości. (s. 14)