Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Rzecznik Optimusa potwierdził, że zwolnienia w spółce sięgną 30% zatrudnionych. BGK będzie rozmawiać z MSP, na temat sprzedaży akcji TP SA, którymi został dokapitalizowany.

PARKIET

Kurs Vivendi najniżej od 1996 r.

Akcje Vivendi Universal są obecnie notowane na poziomie najniższym od 1996 r. W piątek po informacji o sprzedaży udziałów w spółce wodociągowej, na paryskiej giełdzie VU straciło 8%. Środki ze sprzedaży holding przeznacza na obsługę zadłużenia sięgającego 30 mld USD. (s. 10)

Czystki ciąg dalszy

Andrzej Widerszpil przejmie prawdopodobnie obowiązki prezesa Enterprise, powstałej po przejęciu TCH Systems. Może być to pierwszym krokiem do likwidacji lub sprzedaży spółki. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Optimus ogranicza koszty

Rzecznik Optimusa potwierdził, że Optimus zwolni 30% zatrudnionych – chodzi o pracowników spółek, którzy nie będą pasować do nowej strategii firmy. Nowa strategia ma zostać przedstawiona po zaopiniowaniu przez radę nadzorczą, która zbierze się 24 lipca. (s. 6)

Lepiej w sieć niż do budżetu

W ministerstwie infrastruktury trwają prace nad ustawą zamieniającą zobowiązania koncesyjne operatorów stacjonarnych na zobowiązania inwestycyjne. Z tytułu koncesji do budżetu powinno trafić 1,6 mld EUR. Tymczasem operatorzy komórkowi zapowiadają, że zaprotestują, jeśli ustawa nie obejmie również telefonii komórkowej. (s. 6)

PULS BIZNESU

Ster-Projekt myśli o kupnie kilku firm

Ster-Projekt przygotował we współpracy z McKinsey nową strategię. Poprzez skupienie się na większych kontraktach i przejęcie kilku spółek, firma zamierza wejść do grona trzech największych integratorów w kraju. (s. 8)

BGK sprzeda akcje TP SA

Bank Gospodarstwa Krajowego w ciągu najbliższych dwóch tygodni chce porozumieć się z ministerstwem skarbu w sprawie sprzedaży udziałów Telekomunikacji Polskiej, którymi został dokapitalizowany. W kwietniu BGK otrzymał 2,9% akcji operatora. (s. 4)

Regulator przygląda się przejęciu PTO

Mniejszościowi akcjonariusze firmy Telefony Brzeskie, należącej do upadłego holdingu PTO, zamierzają skorzystać z prawa pierwokupu akcji własnej firmy. Może to pokrzyżować plany holenderskiej spółki Emerita, która odkupuje od syndyka PTO udziały wchodzących w jego skład spółek telekomunikacyjnych. Sprawę zbada departament kontroli URTiP. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

The Wall Street Journal Europe

Toshiba, Nec, Hitachi, Fujitsu, Mitsubishi: zreformuj się lub zgiń

Tadashi Okamura, prezes Toshiby, od 10 lat patrzy na powolny upadek swojej firmy: Toshiba utraciła kolejno czołowe pozycje na rynku , płaskich monitorów i wreszcie laptopów. Ponadto w ostatnim roku finansowym firma poniosła ponad 2 mld USD strat. W podobnej sytuacji, po latach biernego zarządzania są pozostałe firmy wielkiej piątki – NEC, Hitachi, Fujitsu i Mitsubishi Electric. (s. 32)