Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Andrzej Widerszpil, nowy prezes Optimusa, odkupił od BRE Banku nieco ponad 5% akcji nowosądeckiej spółki.

PARKIET

Andrzej Widerszpil kupił akcje Optimusa

Nieco ponad 5% akcji Optimusa, po cenie 7,5 zł za sztukę, kupił od BRE Banku Andrzej Widerszpil, nowy prezes nowosądeckiej spółki. Transakcja potwierdza informacje z ub. tygodnia, według których o chęci odkupienia pakietu akcji Optimusa od BRE przez grupę inwestorów, do których zaliczono Andrzeja Widerszpila, Juliana Kutrzebę i Zbigniewa Jakubasa. Prawdopodobnie grupa ma już nabywcę na zakupiony pakiet udziałów. (s. 3)

Pojawił się obrót na Telmaksie

Po środowym wzroście o 25,4%, na piątkowej sesji notowania Telmaksu nadal rosły, przy znikomych obrotach. W piątek kurs spółki na zamknięciu przyjął wartość 194 zł, jednak właściciela zmieniły tylko 22 papiery. (s. 5)

7bulls.com połączył się z Sp. z o.o.

Giełdowa spółka linuksowa 7bulls.com połączyła się ze swoim imiennikiem z Poznania (Sp. z o.o.). Spółka obniżyła kapitał poprzez umorzenie 2,7 mln akcji serii C należących do Uni-Track i AS Motors. Połączenie może oznaczać zgodę pomiędzy firmami; w połowie lutego br. poznański 7bulls.com wypowiedział umowę giełdowym 7bulls.com i domagał się zmiany nazwy, wypłaty odszkodowania i kary oraz odkupienia udziałów w T-Invest. (s. 5)

Szeptel coraz tańszy

W ciągu ostatnich 4 miesięcy akcje Szeptela straciły prawie 60%. Pomimo spadku obrotów, handel utrzymuje się w transakcjach pakietowych. W środę właściciela zmieniło w jednej transakcji 2,5% kapitału spółki. W ostatnich tygodniach sprzedano w transakcjach pozasesyjnych ponad 15% akcji spółki. Nie wiadomo, kto uczestniczy w transakcjach. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

BRE inwestycyjny

Realizacja prognozy 408 mln zł zysku BRE Banku w br. zależy od pomyślnego wyjścia z inwestycji w Elektrimie, ITI i energetyce. Tymczasem według niektórych analityków, BRE trudno będzie np. sprzedać Elektrim Telekomunikację w ciągu pół roku czy nawet roku, powątpiewają też oni w ostateczny sukces wyjścia z inwestycji w Optimusa. (s. 1, 4)

Komórki wypierają stacjonarne

Według raportu DM BH i SSSB o polskim rynku telefonii cyfrowej, już w II kwartale br. liczba komórek przewyższy liczbę telefonów stacjonarnych. W I kw. wzrost liczby używanych telefonów komórkowych wyniósł 7,7%, podczas gdy telefonów stacjonarnych – 0,2%. Analitycy oceniają, że w II kw. wzrost liczby komórek wyniósł 6,6%. Dałoby to w sumie 11,5 mln działających aparatów przenośnych – czyli nieco więcej niż użytkowników telefonii stacjonarnej. (s. 3)

ComArch przejmuje mniejsze firmy

W ciągu kilku tygodni krakowski powinien zrealizować pierwszą z zapowiadanej serii przejęć mniejszych firm wartości kilku milionów złotych. Łącznie akwizycje mniejszych firm o znaczeniu komplementarnym dla zakresu działalności ComArch-u mają pochłonąć 40 mln zł. (s. 5)

PULS BIZNESU

SSSB nie zmienia wycen komórek

Według analityków SSSB, wskaźnik nasycenia polskiego rynku komórkowego wyniesie w końcu br. 33%. Po I kwartale wynosi on 27,7%. W raporcie dotyczącym polskiego rynku komórkowego nie zmieniono wycen operatorów: Polkomtel jest zdaniem SSSB wart 2,1 mld USD, PTC – 1,7 mld USD, a PTK – 0,5 mld USD. (s. 5)

MSP pracuje nad prywatyzacją PAP

Ministerstwo Skarbu Państwa zmieniło zdanie na temat prywatyzacji Polskiej Agencji Prasowej. Pół roku temu MSP wstrzymało proces prywatyzacji PAP. Obecnie w resorcie podjęto prace nad prywatyzacją, analizowane są m.in. raporty doradzającego w tej sprawie BRE Banku. Nie wiadomo, na ile BRE wycenił PAP. (s. 6)