Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Elektrim zawarł wstępne porozumienie z obligatariuszami - powodzenie projektu restrukturyzacji zależy teraz w głównej mierze od postawy BRE Banku i rozstrzygnięcia w postępowaniu arbitrażowym z Deutsche Telekom.

PARKIET

Ster-Projekt postawił na outsourcing

Ster-Projekt wspólnie z norweską firmą EDB będzie oferował usługi outsourcingowe dla podmiotów sektora bankowego i energetycznego. Polska strona wniosła do spółki EDB Ster Polska 5 mln zł, częściowo w postaci aportu w postaci zasobów zależnych spółek Ster-Projektu BCI oraz SP Consulting. Wkrótce 5,2 mln zł wnieść do kapitału ma firma norweska. (s. 6)

Realne 140 mln zł zysku operacyjnego

Rozmowa z Ryszardem Krauze, prezesem Prokom Software. R. Krauze potwierdził prognozę zakładającą uzyskanie w br. przez grupę 140 mln zł zysku operacyjnego. W najbliższych tygodniach mają zakończyć się negocjacje z ZUS w sprawie dodatkowych roszczeń Prokomu, które sięgają 95 mln zł. Prezes Krauze powiedział, że w br. inwestycje kapitałowe pochłoną 60 do 100 mln zł. (s. 7)

IBM zwolni prawie 10 tys. osób

IBM planuje zwolnienie blisko 3% zatrudnionych, tj. ok. 9,6 tys. osób. Redukcje spowodowane spadkiem sprzedaży i zysku w I kwartale br. mają zostać dokonane jeszcze w bieżącym kwartale. Zwolnienia dotkną zapewne przede wszystkim zatrudnionych w amerykańskiej części firmy, ze względu na fakt, że najbardziej liberalne prawodawstwo pracy jest właśnie w USA. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Rynek na krawędzi

Długoterminowe zaangażowanie pasywnych inwestorów w spółki warszawskiej giełdy z indeksu WIG 20 wynosi średnio 61,8% i stale rośnie. Według analityków, utrzymanie się takiej tendencji spadku płynności akcji spowoduje zamknięcie GPW w ciągu trzech – czterech lat. (s. 1, 5)

PULS BIZNESU

Prokom porządkuje grupę internetową

Według zapewnień prezesa Prokomu Internet, Jacka Ducha, gdyńska spółka nie wycofa się wzorem Softbanku czy ComputerLandu ze swoich przedsięwzięć internetowych. Zapowiedział jednak porządkowanie grupy i weryfikację założeń biznesowych. PI nie dokona w br. inwestycji kapitałowych w sektorze internetowym. (s. 5)

Elektrim: szansa na ratunek

Zarząd Elektrimu poinformował o zawarciu wstępnego porozumienia z posiadaczami obligacji. Porozumienie zakłada wyemitowanie obligacji „zrestrukturyzowanych”, które zastąpią papiery z 1999 roku. Do 15 czerwca Elektrim przeznaczy 200 mln EUR na odsetki oraz na wykup nowych obligacji. Następna płatność, 100 mln EUR, ma zostać dokonana do 15 grudnia br., dalszy harmonogram spłat będzie uzależniony od pozyskania przez firmę środków. Pierwsza płatność ma być zrealizowana ze środków własnych i kredytu konsorcjalnego od BRE Banku. O powodzeniu projektu zadecyduje więc postawa BRE Banku a także wynik postępowania arbitrażowego z Deutsche Telekom w Wiedniu. (s. 9)