Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Elektrim ma nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Fundusze Elliott i Centaurus poinformowały, że ich oferta odkupienia udziałów w Elektrim Telekomunikacji została odrzucona, bo holding nie wyraził zgody na przeprowadzenie due diligence ani na ich udział w negocjacjach "na rozsądnych warunkach".

PARKIET

I kwartał Interii lepszy o 20%

Przychody portalu Interia.pl wzrosły w I kwartale br., według nieoficjalnych informacji Parkietu, o 20% - do 2,2 mln zł. Ponieważ nie wzrósł znacząco rynek reklamy internetowej, może to oznaczać, że portal powiększył swój udział w rynku, lub przychody z innych źródeł jak usługi SMS i handel elektroniczny. (s. 4)

TP S.A. nie boi się zmian

Najpóźniej do połowy roku URTiP ma wprowadzić zmiany na mocy których klient dzwoniący z telefonu stacjonarnego do sieci komórkowej będzie mógł wybrać, czy chce aby TP S.A. świadczyła całą usługę, czy tylko jej część. Rocznie ten monopol przynosi Telekomunikacji Polskiej 2 mld zł przychodów. (s. 5)

Nowy prezes Polkomtela

Jarosław Pachowski, dotychczasowy wiceprezes TVP, został wybrany prezesem Polkomtela. Wiceprezesami zostali Mirosław Bielicki popierany przez KGHM i John Treuge reprezentujący Vodafone. WZA operatora wyraziło zgodę na emisję przez spółkę obligacji o wartości 500 mln zł. Zostanie ona przeprowadzona w drugiej połowie roku. (s. 5)

Kolejny dół Apeximu

"Jeśli sąd wyrazi zgodę na otwarcie postępowania układowego Apeximu, głosowanie wierzycieli spółki w tej sprawie odbędzie się za około 2 miesiące" – powiedział prezes Apeximu Zbigniew Chrzanowski. Decyzja sądu, który równolegle rozpatruje wniosek wierzyciela firmy o upadłość, ma zapaść 22 kwietnia. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Elektrim czeka na cud

Walne zgromadzenie akcjonariuszy wybrało nowego przewodniczącego rady nadzorczej Elektrimu. Został nim Denwood Syed, reprezentujący Vivendi. Nowy przewodniczący powiedział, że wybór rady to koniec wojny między akcjonariuszami. (s. 1, 5)

Skarb stracił przez prezesa?

Były prezes ARIMR został oskarżony przez warszawską prokuraturę o niegospodarność przy budowie IACS. (s. 2)

PULS BIZNESU

UPC może sprzedać telewizję kablową

Według nieoficjalnych informacji PB, UPC rozważa sprzedaż polskich aktywów. Polski operator telewizji kablowej ma ponad 1 mln abonentów. Przejęciem jest zainteresowany m.in. ITI. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się także Time Warner Cable i nawet Tel-Energo. (. 4)

Elektrim odrzuca ofertę funduszy

Fundusze Elliott i Centaurus poinformowały, że Elektrim odrzucił ich propozycję odkupienia 49% udziałów w Elektrim Telekomunikacji za 450 mln EUR. "Elliott/Centaurus były zszkokowane, gdy dowiedziały się, że zarząd Elektrimu zamierza skorzystać z oferty BRE. To niezrozumiałe ze względu na fakt, że konsorcjum złożyło ofertę na 450 mln zł, które znacząco przekracza propozycję BRE (400 mln EUR)" - napisały fundusze w komunikacie. (s. 5)