Poniedziałkowy Przegląd Prasy

W Wiedniu w postępowaniu arbitrażowym pomiędzy Deutsche Telekom i Elektrimem trwają przesłuchania przedstawicieli firmy Holdco. Telia i Sonera rozmawiają o fuzji.

PARKIET

Prawie 200 mln USD na „piękne oczy”

Przesłuchanie w wiedeńskiem arbitrażu Moniki Pinakiewicz, właścicielki firmy Holdco, jeszcze się nie zakończyło. Podczas kolejnych rozpraw będą zeznawać także inni przedstawiciele firmy. Elektrim zarzuca Deutsche Telekom, że poprzez Holdco przejął kontrolę nad Polpagerem, aby zwiększyć do 49% pakiet kontrolowanych w Polskiej Telefonii Cyfrowej udziałów. DT m.in. pożyczył w tym celu Holdco, spółce z kapitałem zakładowym 4 tys. zł. 200 mln USD. (s. 1)

Agencja Moody’s: Ocena TP S.A. jest stabilna

Rozmowa z Ann-Christine Hagelin, analitykiem Moody’s Investors Services. „TP S.A. ma rating Baa2. Przy całej wiedzy na temat tej spółki, jaką dysponujemy, wraz z wiedzą o jej trudnosciach i problemach z jakimi się boryka, nadal uważamy ten rating za stabilny i nie przewidujemy żadnej jego zmiany” – powiedziała m.in. analityk Moody’s. (s. 5)

PULS BIZNESU

Możemy rozłożyć spłatę długów Elektrimu na raty

Rozmowa z Jarosławem Golacikiem, przedstawicielem wierzycieli Elektrimu w postępowaniu układowym. „ Elektrim mógł już w grudniu spłacić część klub całość obligacji, a ewentualne odpłatne opóźnienie ograniczyć do czasu potrzebnego na pożyczenie pieniędzy pod zastaw aktywów w banku lub zorganizowanie emisji ratunkowej skierowanej do dotychczasowych akcjonariuszy” – powiedział m.in. Jarosław Golacik. Dodał także, że sprzedaz ET nawet poniżej 500 mln EUR mogłaby wystarczyć na pełna spłatę obligacji. (s. 3)

O wartości WIG 20 decydują trzy spółki

Portfele indeksów WIG i WIG20 w ponad 30% zależą od kursów TP S.A., Pekao S.A. i PKN. Np. 21 marca spółki decydowały o wartości WIG 20 w 38%, udział TP S.A. wynosił 12,2%). (s. 18)

PRAWO I GOSPODARKA

Nowy konkurent TP S.A.

Tele2 Polska chce wydać w tym roku na rozbudowę własnej sieci 10 do 20 mln USD. Operator telefonii VoIP otrzymał pozwolenie URT na działalność na rynku połączeń międzystrefowych. (s. 3)

GAZETA WYBORCZA

Rozmawiaja o fuzji

Fińska Sonera i szwedzka Telia prowadzą rozmowy na temat połączenia. Fuzja oznaczałaby powstanie operatora o wartości 17,2 mld USD. Rząd fiński ma 53% akcji Sonery, a rząd szwedzki 70% akcji Telii. (s. 27)