Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Po sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych i w dalszej kolejności zapewne energetycznych, Elektrim może stać się wydmuszką. Konsorcjum banków wypowiedziało 305 mln zł kredytu El-Netowi - operatorowi stacjonarnemu Elektrimu, co w praktyce oznacza upadek spółki.

PARKIET

Elektrim może zostać wydmuszkąPo sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych, Elektrim pozbędzie się najprawdopodobniej również części energetyczne. Aktywa firmy będą wówczas warte ok. 50 mln EUR. Pakiet 49% udziałów Vivendi w Elektrim Telekomunikacja nabędzie grupa inwestorów finansowych skupionych wokół Citigroup, w skład tego konsorcjum wchodzi Eastbridge. W piątek ponadto obligatariusze poinformowali o odrzuceniu propozycji układowej złożonej przez Elektrim. (s. 1, 3)

ITI w obrocie w ciągu kilku tygodniWedług nieoficjalnych informacji Parkietu, Grupa ITI podała KPWiG dokładną liczbę walorów, które chce wprowadzić do obrotu publicznego. Tym samym dobiega końca procedura dopuszczenia ITI na giełdę, która trwa już 4 miesiące, o 2 miesiące dłużej niż przewiduje to prawo. (s. 3)

Macrosoft ostro w góręW ciągu dwóch ostatnich sesji minionego tygodnia akcje Macrosoftu zyskały 12%, pomimo że spółka nie podała żadnych istotnych informacji mogących przyczynić się do takiej zwyżki notowań. Zwyżka przy dużych jak na Macrosoft obrotach może być związana z przetasowaniami w akcjonariacie. (s. 4)

Optimus wypada z WIG 20Akcje Optimusa zostały przeniesione z indeksu WIG 20 do MIDWIG. Do 15 marca w skład WIG 20 wchodziło 21 spółek, w związku z podziałem Optimusa. Obecnie w MIDWIG znajduje się 38 spółek. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Słowacja też ma e-podpisSłowacki parlament uchwalił ustawę o podpisie elektronicznym. Od nowego roku Słowacy będą dzięki temu m.in. składać w urzędach wnioski i formularze drogą elektroniczną. Budowa infrastruktury technologicznej ma pochłonąć 180 mln koron (16 mln zł). (s. 9)

PULS BIZNESU

Szeptel wyda w tym roku na inwestycje 80 mln złSzeptel liczy na szybki porozumienie z Telbankiem w sprawie fuzji. W 2002 roku na inwestycje związane z budową sieci światłowodowej Szeptel wyda 80 mln zł. Szeptel jest ponadto zainteresowanty konsolidacją w ramach Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. (s. 5)

Elektrim: będą nowe propozycje układoweElektrim rozważa obecnie plan układu, według którego całkowicie spłaceni zostaliby wszyscy drobni wierzyciele holdingu. Pozostali otrzymaliby w ratach spłatę części długu. Tymczasem w piątek konsorcjum banków z BRE na czele wypowiedziało 305 mln zł kredytu El-Netowi, operatorowi stacjonarnemu należącego do Elektrimu. Oznacza to w praktyce bankructwo spółki. (s. 8)