Poniedziałkowy Przegląd Prasy

KPWiG bada, czy grupa podmiotów skupionych wokół BRE działa w sprawie Elektrimu zgodnie z przepisami.

PARKIET

Czarne chmury nad BRE

KPWiG bada, czy nieformalni członkowie grupy BRE działają w porozumieniu. W myśl przepisów, grupa która chce nabyć akcje dające ponad 10% głosów na WZA w czasie krótszym niż 3 miesiące musi ogłosić wezwanie. Wykonywanie głosów nabytych z naruszeniem prawa jest przy tym bezskuteczne. Tymczasem według informacji Parkietu, Vivendi zamierza blokować podjęcie jakichkolwiek uchwał na NWZA Elektrimu i dowodzić, ze grupa BRE nie ma prawa do wykonywania powyżej 10% głosów. (s. 1)

Spin trafi na GPW

Prokom planuje wprowadzenie w przyszłym roku spółki Spin na giełdę. Wcześniej jednak, przejęta katowicka spółka miałaby się połączyć z inną firmą grupy kapitałowej Prokom Software - OptiX. Może do tego jednak dojść najwcześniej po finalizacji transakcji zakupu Spin od Nihonswi, na co strony mają czas do listopada br. (s. 3)

Zobacz również:

Nowa emisja za wierzytelności

MediaInvest obejmie 18 mln akcji serii H 4Media, po cenie emisyjnej 1,80 zł, w zamian za jej wierzytelności. Decyzję o emisji podejmie planowane na koniec stycznia NWZA 4Media. W ostatnim czasie, po zakupach akcji 4Media przez jej prezesa, Wojciecha Kreffta, posiada on już ponad 5,1% kapitału akcyjnego firmy. (s. 6)

PULS BIZNESU

Netia planuje dwie emisje akcji

Zarząd Netii zwołał na 5 i 19 lutego dwa NWZA spółki. Oba zgromadzenia będą poświęcone ratunkowej emisji do 600 mln akcji serii H. (s. 4)

TP S.A. ostro tnie inwestycje w IT

Telekomunikacja Polska podpisze w styczniu umowę na dostawę CRM z konsorcjum Prokomu, Sofrecom i PWC. Ogłoszony też zostanie przetarg na system bilingowy, który powinien rozstrzygnąć się w lutym. Zapadną ponadto decyzje związane z "paszportyzacją" sieci TP S.A., gdzie największe szanse na zwycięstwo w przetargu ma ComputerLand. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

DT musi kupić akcje Debis

DaimlerChrysler chce sprzedać w I poł. roku swój pakiet akcji w Debis, firmie produkującej oprogramowanie. DC chce łącznie sprzedać 49,5% akcji firmy za ok. 4,6 mld EUR. Wcześniej pakiet 50,5% akcji spółki od producenta samochodów odkupił już Deutsche Telekom, a następne walory miał nabyć do 2004 roku. DC dostał jednak opcję na wcześniejszą sprzedaż i chce zmusić DT do wykupu akcji, pomimo kłopotów finansowych niemieckiego telekomu. (s. 5)