Poniedziałkowy Przegląd Prasy

KPWiG bada, czy grupa podmiotów skupionych wokół BRE działa w sprawie Elektrimu zgodnie z przepisami.

PARKIET

Czarne chmury nad BRE

KPWiG bada, czy nieformalni członkowie grupy BRE działają w porozumieniu. W myśl przepisów, grupa która chce nabyć akcje dające ponad 10% głosów na WZA w czasie krótszym niż 3 miesiące musi ogłosić wezwanie. Wykonywanie głosów nabytych z naruszeniem prawa jest przy tym bezskuteczne. Tymczasem według informacji Parkietu, Vivendi zamierza blokować podjęcie jakichkolwiek uchwał na NWZA Elektrimu i dowodzić, ze grupa BRE nie ma prawa do wykonywania powyżej 10% głosów. (s. 1)

Spin trafi na GPW

Prokom planuje wprowadzenie w przyszłym roku spółki Spin na giełdę. Wcześniej jednak, przejęta katowicka spółka miałaby się połączyć z inną firmą grupy kapitałowej Prokom Software - OptiX. Może do tego jednak dojść najwcześniej po finalizacji transakcji zakupu Spin od Nihonswi, na co strony mają czas do listopada br. (s. 3)

Nowa emisja za wierzytelności

MediaInvest obejmie 18 mln akcji serii H 4Media, po cenie emisyjnej 1,80 zł, w zamian za jej wierzytelności. Decyzję o emisji podejmie planowane na koniec stycznia NWZA 4Media. W ostatnim czasie, po zakupach akcji 4Media przez jej prezesa, Wojciecha Kreffta, posiada on już ponad 5,1% kapitału akcyjnego firmy. (s. 6)

PULS BIZNESU

Netia planuje dwie emisje akcji

Zarząd Netii zwołał na 5 i 19 lutego dwa NWZA spółki. Oba zgromadzenia będą poświęcone ratunkowej emisji do 600 mln akcji serii H. (s. 4)

TP S.A. ostro tnie inwestycje w IT

Telekomunikacja Polska podpisze w styczniu umowę na dostawę CRM z konsorcjum Prokomu, Sofrecom i PWC. Ogłoszony też zostanie przetarg na system bilingowy, który powinien rozstrzygnąć się w lutym. Zapadną ponadto decyzje związane z "paszportyzacją" sieci TP S.A., gdzie największe szanse na zwycięstwo w przetargu ma ComputerLand. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

DT musi kupić akcje Debis

DaimlerChrysler chce sprzedać w I poł. roku swój pakiet akcji w Debis, firmie produkującej oprogramowanie. DC chce łącznie sprzedać 49,5% akcji firmy za ok. 4,6 mld EUR. Wcześniej pakiet 50,5% akcji spółki od producenta samochodów odkupił już Deutsche Telekom, a następne walory miał nabyć do 2004 roku. DC dostał jednak opcję na wcześniejszą sprzedaż i chce zmusić DT do wykupu akcji, pomimo kłopotów finansowych niemieckiego telekomu. (s. 5)