Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Prasa przegrywa z Internetem kolejne bitwy i w ciągu kilku lat czeka ją zmiana modelu biznesowego.

PRAWO I GOSPODARKA

KPN znów zwalnia pracowników

Holenderski telekom zwolni dodatkowo w ciągu najbliższych trzech lat 1300 pracowników, oprócz zapowiedzianych już wcześniej w tym roku 8000. Zadłużenie firmy wynosi 22,2 mld EUR. KPN planuje emisję obligacji wartości 5 mld EUR. (s. 6)

PULS BIZNESU

Polymus ma już partnera

Amerykański fundusz Ventures zainwestuje w spółki wchodzące w skład grupy Polymusa. W skład grupy wchodzą dystrybutor programów telewizyjnych Polymus Program, agencja reklamowa Polymus BTL, spółka informatyczna Comtica i dystrybucyjna Arteria. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Gazety www sieci cienko przędą

Prasa zaczyna przegrywać z Internetem kolejne bitwy. W ub. roku w USA gazety straciły na rzecz sieci 12% wpływów z ogłoszeń drobnych. Prasa spadła też na trzecie miejsce, po telewizji oraz Internecie, jako podstawowe źródło dostarczania informacji. W tej sytuacji gazety, jeśli nie chcą być sprowadzone do podrzędnej roli w świecei mediów, mają kilka lat na zmianę modelu biznesowego. (s. 30)

e-Rosja wkracza do akcji

W przyszłym roku na moskiewskiej giełdzie zadebiutuje pierwsza spółka internetowa. Będzie to holding RosBusinessConsulting (RBC), którego roczne obroty wynoszą 8 mln USD. Holding jest właścicielem płatnego serwisu informacyjnego RBC.ru. (s. 33)

Zażalenie na Internet

E-commerce wszedł w USA do pierwszej dziesiątki branż, na które Amerykanie najczęściej składają zażalenia. Raport organizacji konsumenckich NACAA i CFA wskazuje, że liczba tego typu zażaleń wzrosła w 2000 roku w stosunku do roku 1999 o 62%. W branży internetowej najwięcej było skarg na handel internetowy (83%), aukcje (80%), usługi dostępowe (69%). (s. 33)