Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Pojawiły się już pierwsze informacje na temat finalizacji rozmów pomiędzy TP S.A. i WP. Tymczasem z zagranicy dochodzą wieści o zwyżkach notowań telekomów. Po wyjątkowo chudym roku, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne zyskują powoli wśród inwestorów miano „bezpiecznej przystani".

PULS BIZNESU

TP SA i WP skończyły już negocjacje

Dobiegły końca negocjacje pomiędzy Wirtualną Polską i Telekomunikacją Polską, dotyczące szczegółów objęcia przez operatora 50% i jednej akcji portalu. Według nieoficjalnych informacji PB, doszło już do porozumienia we wszystkich spornych kwestiach i podpisanie umowy powinno nastąpić najpóźniej na początku października. Nie jest znana cena, za którą TP S.A. obejmie akcje nowej emisji; według informacji PB wartość transakcji wyniesie około 60 mln zł. (s. 10)

PARKIET

Kontrakty Softbanku

Firma podpisała kolejne dwa kontrakty, z TBM Leasing – spółką zależną BIG BG i Krajowym Urzędem Pracy, warte w sumie ok. 15 mln zł. Softbank, podobnie jak inne firmy informatyczne oczekuje po wyborach rozstrzygnięć dużych przetargów w sektorze publicznym, m.in. TP S.A., PZU, i zamówień od administracji . (s. 3)

Dzień, w którym inwestorzy przeprosili telekomy

W związku z sytuacją „po ataku”, w górę na światowych rynkach poszły akcje telekomów. Od 11 września br. łączna kapitalizacja Vodafone Group, Deutsche Telekom, British Telecommunications, Telefonica i France Telecom, wzrosła o 13 mld z USD. W ub. r. inwestorzy sprzedali łącznie akcje telekomów wartość ok. 1 bln USD. (s. 18)

PRAWO I GOSPODARKA

Straty liczone w milionach

Włamania do systemów informatycznych prowadzą do strat, ale także utraty wiarygodności i prestiżu firmy. Według szóstego raportu na temat bezpieczeństwa systemów komputerowych autorstwa Computer Security Institute i FBI, 91% badanych firm przyznało, że w ciągu ostatniego półrocza doszło do złamania zabezpieczeń systemów. 65% firm twierdzi , że poniosło z tego powodu straty. (s. 5)

Ogłaszanie w Internecie

Według podpisanej przez prezydenta noweli ustawy o zamówieniach publicznych, zaproszenie do udziału w przetargu nieograniczonym ogłaszane będzie również w Internecie. Ten obowiązek wejdzie w życie w ciągu 12 m-cy od publikacji w Dzienniku Ustaw. (s. 7)

E-banki zarabiają

Pomimo kilkukrotnych obniżek oprocentowania w wirtualnych bankach, ich oferta jest nadal atrakcyjna dla klientów. W związku z tym, zdaniem Artura Szeskiego z CDM Pekao, banki powinny zacząć myśleć o zarabianiu pieniędzy, a nie o zdobywaniu nowych klientów. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Ostatnie takie głosowanie?

Według Andrzeja Florczyka, dyrektora zespołu Informatyki Krajowego Biura Wyborczego, niedługo w wyborach Polacy będą głosować za pomocą kart elektronicznych. Jego zdaniem, kosztowałyby około 20 mln zł – daje to oszczędność w wysokości 10 – 15 mln zł i kilku hektarów lasu. (s. 26)