Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Sprzedaż nowych komputerów osobistych spadnie w tym roku na świecie o 1,6%, pierwszy raz od 1985 r. – wynika z raportu firmy analitycznej IDC.

PULS BIZNESU

Podział Optimusa jest przesądzony

Akcjonariusze nowosądeckiej spółki zdecydują dziś najprawdopodobniej o podziale firmy. W ten sposób ITI przejmie portal Onet.pl. Optimus przeżyje więc jeden z ostatnich aktów dramatu związanego ze zmianą struktury własnościowej spółki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze pod koniec roku na GPW będziemy mieć dwa Optimusy. (s. 1)

Sejm konserwuje pozycję TP S.A. w ISP

W Senacie odbędzie się jutro głosowanie nad poprawką Sejmu, która niższy, 7% podatek na usługi internetowe rezerwuje dla wąskopasmowego dostępu do Internetu. Szykuje się więc kolejny prezent polskich parlamentarzystów dla TP S.A. Zdaniem Andrzeja Ostrowskiego, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej, zaproponowanie w ustawie zróżnicowanych stawek (7% dla wąskiego pasma i 22% dla szerokiego) faworyzuje operatorów telefonii głosowej. „Zaproponowana zmiana preferuje technologie najdroższe i przestarzałe, czyli połączenie z Internetem przez numer dostępowy” mówi A. Ostrowski. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Kwitnie jeden procent

Ostatni raport amerykańskiego Departamentu Handlu z pewnością zmartwił entuzjastów e-handlu. Wynika z niego, że wartość transakcji zawieranych w USA za pośrednictwem Internetu systematycznie spada. Co ciekawa, temu spadkowi towarzyszy wyraźny wzrost liczby internautów – według ostatnich danych, już ponad 60% amerykańskich domów ma dostęp do Internetu. Zdaniem analityków, to dziwne zjawisko można w pewnym stopniu wytłumaczyć licznymi ostatnio bankructwami „dotcomów”. Firmy te, choć większość z nich była nierentowna, przeznaczały olbrzymie sumy na promocję e-handlu – ich zniknięcie z rynku nie mogło więc pozostać bez śladu. (s. 39)

RZECZPOSPOLITA

Spadek sprzedaży komputerów

Sprzedaż nowych komputerów osobistych spadnie w tym roku na świecie o 1,6%, pierwszy raz od 1985 r. – wynika z raportu firmy analitycznej IDC. Głównym powodem spadku sprzedaży są kłopoty ze zbytem na rynkach USA i Japonii. Problemy producentów komputerów odbijają się też na producentach komponentów, czego odzwierciedleniem są spadające ceny akcji spółek technologicznych. (s. B2)

Czas strategicznych decyzji

Zarząd Elektrimu do końca roku ma przedstawić inwestorom nową strategię firmy. W tym samym czasie długoterminowy biznesplan opracują również, wspólnie z francuskim koncernem Vivendi, władze Elektrimu Telekomunikacja. ”Vivendi, zdobywając kontrolę nad ET, zajmie się wspólnie z nami rozwojem spółek telekomunikacyjnych i przejmie zarządzanie tym biznesem” mówi Waldemar Siwak, prezes Elektrimu. (s. B3)