Poniedziałkowy Przegląd Prasy

9,5 mln abonentów chcą mieć pod koniec bieżącego roku rodzimi operatorzy GSM, przy penetracji rynku na poziomie 25%.

PRAWO I GOSPODARKA

Rynek chłonie komórki

Polscy operatorzy GSM chcą zamknąć br. z ponad 9,5 mln abonentów i 25% nasyceniem rynku. Obecny poziom penetracji - 21,3% - wskazuje na duży potencjał rynku. Obecnie operatorzy zdobywają przede wszystkim klientów o niższych dochodach – w I półroczu br. wśród pozyskanych klientów 60% stanowili nowi użytkownicy systemów pre-paid. W sumie, w końcu czerwca br. stanowili oni 39% wszystkich użytkowników telefonów komórkowych. (s. 1, 2)

Nokia ma problemy

Nokii zabraknie w III kw. br. do wykonania planu sprzedaży ok. 5%. Sprzedaż w 2001 roku powinna, według przypuszczeń zarządu firmy, utrzymać się na zeszłorocznym poziomie. W roku 2000 Nokia sprzedała 405 mln sztuk telefonów komórkowych. (s. 4)

Przejmowanie konkurencji

SAP zwiększy z 4% do 20% udziały w amerykańskiej spółce Commerce One. Analitycy szacują wartość transakcji na około 225 mln EUR. Firmy będą wspólnie pracować nad oprogramowaniem dla internetowych platform B2B. Jednocześnie SAP zapowiedział korektę w dół o 85 mln EUR zysku w II kw. Jest to związane z różnymi zasadami raportowania finansowego w USA i Europie. (s. 5)

Akcje Deutsche Telekom i Vodafone idą w górę

Hutchinson Whampoa zdementował informacje o poszukiwaniach nabywcy na pakiety akcji DT i Vodafone. W wyniku informacji o planowanej sprzedaży 900 mln akcji Vodafone i 220 mln akcji DT, kursy telekomów spadły odpowiednio o 47% i ok. 33%. (s. 8)

PARKIET

Zyski portali z dwuletnim poślizgiem

Według szacunków analityków, dotychczasowe prognozy, zakładające uzyskanie przez Hogę i Interię rentowności w 2003 roku, powinny być opóźnione o 2 lata. Oba portale muszą ponadto szukać dodatkowych oszczędności i źródeł wpływów. Interia swoją nowa strategię przedstawi w IV kw. br. Portal nadal jednak prawdopodobnie będzie zamierzał połowę przychodów uzyskiwać z reklamy. (s. 1, 2)

Transakcja z Vivendi w tym miesiącu

Według informacji Parkietu, do finalizacji transakcji Elektrimu i Vivendi dojdzie jeszcze w sierpniu br. Informator gazety stwierdził, ze negocjacje najważniejszych punktów umowy już się zakończyły. Na GPW poprawiła się w piątek wycena akcji Elektrimu. (s. 3)

Spekulacyjne wzrosty STGroup

W piątek notowania STGroup wzrosły o 25%, w związku z informacjami o przejęciu spółki przez Optimusa. Ostatecznie wycena STGroup wyniosła na zamknięciu 1,71 zł za akcję. (s. 3)

PULS BIZNESU

Techmex wyemituje obligacje za 50 mln zł

Podczas środowego NWZA akcjonariusze Techmexu podejmą decyzję o emisji obligacji wartości 50 mln zł. Środki z emisji zostaną w całości przeznaczone na rozwój spółki TX Net. Oznacza to realizację strategii stopniowego odejścia Techmexu od dystrybucji do świadczenia usług internetowych. (s. 12)