Poniedziałkowy Przegląd Prasy

86% mieszkańców Wielkiej Brytanii ma blade pojęcie o telefonii 3G, której wdrażanie trwa aktualnie na Wyspach. W Polsce niewiele wie, lub wcale nie słyszało o UMTS 77% respondentów.

PRAWO I GOSPODARKA

Przedsionek do UMTS

Polska Telefonia Cyfrowa zakończyła budowę 19-tej, ostatniej nitki sieci szkieletowej SDH (Synchronus Digital Hierarchy). W sumie liczy ona ok. 3,5 tys. km. Koszty jej budowy pochłonęły ok. 80 mln DEM. SDH służyć będzie do obsługi abonentów sieci GSM Era oraz szybkiej transmisji danych. (s. 4)

W USA wiedzą jeszcze mniej

Z raportu Taylor Nelson Sofres Telecoms Europe wynika, że wiedza na temat UMTS jest na całym świecie raczej niewielka. Dotyczy to także Polaków, spośród których o telefonii 3G nie słyszało lub wie niewiele 77% badanych. W USA odsetek ten wynosi jednak jeszcze więcej - 90%, podobnie jak w Wielkiej Brytanii - 86%, gdzie UMTS jest aktualnie wdrażany. (s. 5)

Wojna mikroprocesorów

Główny konkurent Intela, Advanced Micro Devices (AMD) poinformował o spadku obrotów w II kw. br. o 17% w stosunku do I kw. W ubiegłym roku w analogicznym okresie AMD miał obroty wyższe o 11%. Mimo tych słabszych wyników, w ciągu pierwszego półrocza 2001 firma zwiększyła swój udział w rynku PC, kosztem Intela, z 17% do 21%. (s. 5)

PARKIET

Córka zarabia na matce

Po raz kolejny Getin Service Provider kupił obligacje swojej spółki - matki, Europejskiego Funduszu Leasingowego. Spółka przeznaczyła na ten cel 9,85 mln zł. Getin inwestuje w obligacje pieniądze uzyskane z emisji, która przyniosła mu ok. 18 mln zł. EFL podpisze zapewne dziś umowę z Credit Agricole, dotyczącą sprzedaży pakietu 51% akcji. (s. 2)

PULS BIZNESU

TP S.A. zainwestuje w WP z poślizgiem

TP S.A. nie zdążyła kupić 50% pakietu akcji Wirtualnej Polski do końca czerwca br. Trwają rozmowy na temat na temat ceny i wielkości emisji. Będzie ona prawdopodobnie większa od pierwotnie planowanej emisji akcji odpowiadających 25% udziałów WP. Pozostała część pakietu pochodzić będzie od dotychczasowych inwestorów. Umowa zostanie podpisana do końca wakacji, TP S.A. może zapłacić za połowę akcji WP około 120 mln zł. (s. 3)

Polcom uruchomił centrum pokazowe

Krakowska firma Polcom oddała do użytku centrum pokazowe IBM SAN Solution Center. Dzięki wartej 4 mln zł inwestycji, zarząd spółki zamierza zwiększyć swoje dochody w 2001 roku do ok. 45 mln zł. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Bruksela kontra Redmond

Werdykt amerykańskiego sądu apelacyjnego, powstrzymujący podział Microsoftu może być dla Komisji Europejskiej okazją do przyjęcia wobec Microsoftu taktyki "silnej ręki". Unia będzie badać przede wszystkim działania Microsoftu na rynku serwerów, w trosce o konkurencyjność tego rynku. (s. 27)

Podróż za jeden klik?

Większość polskich firm podróży nie jest zainteresowana Internetem - ponad połowa nie zamierza stworzyć własnej witryny, nie mówiąc już o sprzedaży online - stwierdza raport Overnet Interactive Agency. Sprzedaż lub rezerwację biletów i usług poprzez Sieć umożliwia zaledwie 17,4% biur podróży. (s. 26)