Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Jeszcze nie opadły emocje związane z fiaskiem emisji Areny, a mamy kolejną publiczną sukskrypcję akcji spółki IT. Tym razem w warszawski parkiet celuje Emax.

PARKIET

Emax po 48 złNa podstawie book-buildingu i rekomendacji oferującego cena emisyjna jednej akcji Emaksu została ustalona na 48 zł. Tymczasem cena sugerowana przez spółkę mieściła się w widełkach 63-75 zł. Publiczna subskrypcja akcji poznańskiej firmy rozpoczyna się we wtorek, a kończy w piątek. Emax zaoferuje 850 tys. akcji serii C, kolejne 860 tys. walorów serii B zamierza zbyć główny udziałowiec spółki - BB Investment (str. 4).

PULS BIZNESU

WZA ograniczy zarząd ElektrimuZaplanowane na 30 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy ma zdecydować o przeznaczeniu 2,8 mld zł zysku za 2000 rok na kapitał zapasowy. Ponadto uczestnicy zgromadzenia przegłosują serie zmian w statucie. Zgodnie z nimi liczba członków zarządu holdingu zwiększy się z trzech do pięciu, WZA ma jednak uchwalić dalsze ograniczenie ich praw (str. 9).

PRAWO I GOSPODARKA

B2C ma się coraz lepiejPolski handel elektroniczny na rynku klientów indywidualnych zanotował w ciągu ostatnich dwóch lat dynamiczny wzrost - oceniają autorzy raportu The ePoland: eCommerce & Technology Use z firm Polish Reviev Market i eMarketer. W 1999 r. przychody z e-handlu wzrosły o ponad 300 proc. w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami. W 2000 r., według różnych źródeł, przychody te wyniosły od 7,5 mln USD, do 38 mln USD (str. 6).

GAZETA WYBORCZA

Portale wciąż niedochodowePorównanie mediów internetowych z tradycyjnymi dowodzi, że portale mają jeszcze czas na dojście do zysków. Nie powinny więc ograniczać kosztów, a więcej inwestować w mechanizmy pozwalające przekuć popularność na przychody finansowe - uważają eksperci McKinsey & Company. Jednak nieprzerwane pasmo strat portali było przyczyną trwającego od ponad roku załamania notowań firm internetowych na światowych giełdach (str. 28).