Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Według nieoficjalnych informacji PAP, kilka firm wśród których jest Prokom Software, zastanawia się nad utworzeniem konsorcjum, które dostarczyłoby Totalizatorowi Sportowemu system online, w wypadku fiaska negocjacji TS z G-Techem.

PRAWO I GOSPODARKA

Niemcy chcą rządzić w Erze

Rynek zareagował entuzjastycznie na ofertę złożoną przez Deutsche Telekom Elektrimowi: w piątek kurs akcji holdingu wzrósł z 29 do 30 zł. Na koniec dnia kurs Elektrimu był o 5,4 % wyższy niż w czwartek. Nastroje popsuła informacja, że część właścicieli obligacji wymiennych chce od spółki ich wcześniejszego wykupu. (s. 1)

TP liderem w regionie

W rankingu największych firm świata czołowe miejsca zajmują firmy amerykańskie. TP S.A. jest liderem wśród firm Europy Wschodniej. Jej wartość ustalono na 9,582 mld USD. W pierwszej dwudziestce znalazły się ponadto jeszcze m.in. Orlen, Agora, KGHM Polska Miedź. (s. 1)

Antidotum na G-Tech

Według nieoficjalnych informacji, Prokom, AWI oraz Wincor-Nixdorf prowadzą rozmowy w sprawie utworzenia konsorcjum, którego celem byłaby obsługa operatorska Totalizatora Sportowego. Miałoby ono zapewnić TS nowy system online w wypadku fiaska rozmów z G-Techem, aż do czasu wyboru nowego operatora. PAP nieoficjalnie donosi o mało elastycznej postawie amerykańskiej firmy podczas negocjacji z TS. (s. 4)

PULS BIZNESU

Era spróbuje odebrać abonentów TP S.A.

Polska Telefonia Cyforwa rozpocznie w tym tygodniu akcje skierowaną do indywidualnych klientów TP S.A. Od początku maja obowiązuje nowy abonament narodowego operatora – 42,7 zł brutto. ERA w porozumieniu z Pocztą Polską roześle ponad 12 mln listów informujących o konkurencyjnych taryfach telefonii komórkowej. Propozycja PTC – abonament w wysokości 24 zł brutto i około 1 zł za min rozmowy skierowana jest głównie do osób odbierających rozmowy. (s. 8)

Tornado 2000 złożył wniosek o upadłość

Warszawski dystrybutor zawiesił działalność już pod koniec kwietnia. Firma próbowała przeprowadzić program cięć kosztów, likwidując m.in. 8 oddziałów terenowych i redukując zatrudnienie. Według specjalistów, w tym roku może dojść do dalszych bankructw. W tej sytuacji na rynku najsilniejsi są zagraniczni dystrybutorzy – Tech Data i Actebis. (s. 9)

PARKIET

Netia wydzierżawi sieć?

Netia i Linx Telecommunications podpisały list intencyjny w sprawie świadczenia usług sieciowych poprzez światłowody Netii. Holenderski Linx zamierza dostarczać usługi telekomunikacyjne do państw basenu Morza Bałtyckiego. (s. 4)

E-sklepy bliższe osiągnięcia zysku niż witryny informacyjne

Według raportu "ePerformance" firmy McKinsey and Company, 20% badanych detalicznych sklepów internetowych osiągnęło zysk operacyjny. Średnia wysokość marży operacyjnej wszystkich biorących w badaniu firm była w II kwartale 2000 roku ujemna i wyniosła -82%. Poziom marży operacyjnej witryn informacyjnych był jednak dwukrotnie niższy (-210%). Koszt zachęcenia internauty do odwiedzenia takiej strony wzrósł natomiast z 0,5 USD do 0,9 USD, a wskaźnik powtórnych odwiedzin spadł w ciągu trzech kwartałów 2000 z 51% do 33%. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Lew na komórce

CR Media przeprowadziło kampanię reklamową nowego konta Banku Śląskiego poprzez telefony komórkowe. SMS-y z informacją na temat Konta z Lwem dotarły do około 80 tys. telefonów osób, które zarejestrowały się na stronach należącego do Elektrimu serwisu Wapster. (s. 32)