Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Świadczący usługi ASP Comarch Internet Ventures chce oprócz dzierżawy oprogramowania, pomagać swoim klientom – biurom rachunkowym, w zdobywaniu nowych zleceniodawców.

PARKIET

Kredyt Bank przez Internet dopiero we wrześniu

Dopiero we wrześniu br., a nie jak wcześniej planowano, w maju, Kredyt Bank zacznie świadczyć usługi bankowe przez Internet. Prezes Kredyt Banku tłumaczy opóźnienie zmianą koncepcji tego projektu. Wcześniej KB zamierzał utworzyć samodzielny oddział internetowy w ramach banku. We wrześniu ostatecznie ruszą usługi, które będą dodatkowym kanałem dystrybucji dla klientów detalicznych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw. (s. 1)

W rękach subemitenta

Występujący w charakterze subemitenta usługowego Inwestycyjny Dom Maklerski Kredyt Banku objął nowe akcje Chemiskóru. 4,35 mln walorów serii F emitent oferował swoim pracownikom, kierownictwu spółki i podmiotom współpracującym z Chemiskórem. Ta część oferty - akcje sprzedawane po 1 zł - przynieść ma spółce realne wpływy do kasy. Wpływy ze sprzedaży akcji serii G (7 mln papierów po 3 zł za sztukę) mają skompensować wydatki na przejęcie firm wydawniczych, których dotychczasowi właściciele staną się akcjonariuszami Chemiskóru. (s. 4)

Długo oczekiwany sygnał

Według badań Nielsen/NetRatings, w marcu br. ponad połowę firm reklamujących się w Sieci stanowiły spółki „starej ekonomii”. W gronie 100 największych reklamodawców znalazło się 56 takich firm. Łącznie w marcu br. na reklamę w Internecie wydano 280 mln USD, z tego 123 mln wydały tradycyjne firmy. Zdaniem wiceprezesa Nielsen/NetRatings, utrzymanie się takiego trendu do końca 2001 roku pozwoli na uzdrowienie całego sektora nowej ekonomii. (s. 14)

PRAWO I GOSPODARKA

Z TP S.A. do sieci GSM

Wprowadzona przez TP S.A. od 1 maja podwyżka abonamentu telefonicznego może przyczynić się do odpływu jej klientów do innych operatorów sieci stacjonarnych, ale przede wszystkim do sieci komórkowych. Korzystanie z najtańszych taryf operatorów GSM już teraz stało się bardziej opłacalne dla osób dzwoniących poniżej 30 minut miesięcznie. (s. 1)

Zgromadzenie Współników w Totalizatorze

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej zbierze się Zgromadzenie Wspólników Totalizatora Sportowego. Jednym z punktów spotkania ma być odwołanie z zarządu Zbigniewa Wujca, pozostającego w opozycji do pozostałych jego członków. Nie wiadomo, czy Zgromadzenie zajmie się sprawą umowy z G-Techem. (s. 2)

Brakuje pracowników IT

Nie słabnie popyt na informatyków – do 2003 roku w Europie będzie brakować 1,7 mln osób z wykształceniem informatycznym. IDC szacuje, że obecnie w Europie brakuje około 1 mln specjalistów IT. Dlatego zachodnie koncerny nie wahają się zatrudniać zagranicznych informatyków. Innymi sposobami na pokonanie trudności na tym rynku pracy są: rozwój outsourcingu oraz przyciągnięcie do stanowisk tego typu kobiet. Obecnie panie stanowią jedynie jedną czwartą kadry informatycznej. (s. 5)

PULS BIZNESU

ASP nie wypełniło planów Comarchu

W wyniku braku zainteresowania rynku, świadczenia usług ASP zaprzestało już kilka firm. Comarch znalazł klientów, ale spodziewał się uzyskiwać z tej działalności większe przychody. Obecnie świadcząca od kwietnia 2000 roku spółka Comarch Internet Ventures zamierza nie tylko dzierżawić oprogramowanie poprzez Sieć, ale także poszukiwać klientów dla swoich klientów – biur rachunkowych. (s. 24)

AGS NM została partnerem iPlanet

Należąca do grupy Eastbridge spółka wprowadziła do swojej oferty aplikacje do budowy platform transakcyjnych, e-giełd i systemów e-procurment, produkowane przez iPlanet. Dotychczas AGS NM zajmowała się głównie przedsięwzięciami w które zaangażowany był jej właściciel – obsługą witryn Smyka, Galerii Centrum, Empiku i aukcja.com. Na razie przedstawiciele AGS NM nie spodziewają się szybkiego rozwoju nowej sfery działalności – nie widać zbyt wielu chętnych na tworzenie giełd elektronicznych, w powijakach jest także rynek e-procurment (systemów zarządzania procesami zamówień). (s. 27)