Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Chińskie władze po raz kolejny przymierzają się do kontrolowania Internetu. Tym razem ograniczając liczbę cyberkafejek.

GAZETA WYBORCZA

Kaganiec na internautówPrzez najbliższe trzy miesiące nie będzie można w Chinach zakładać kawiarni internetowych. Okres ten władze chcą wykorzystać na skontrolowanie tych już działających, które dodatkowo muszą przenieść się z centrum stolicy kraju - Pekinu w inne miejsca. Chińskie władze od dawna głowią się jak rozwijać Internet zachowując jednocześnie kontrolę nad informacjami, jakie zamieszczane są w Sieci. Na razie jedyny sposób, to wzmożone kontrole cyberkafejek i ciągle zaostrzane przepisy (str. 10).

PARKIET

Elektrim szuka sojusznikówDziś wygasa list intencyjny podpisany przez Elektrim i Deutsche Telekom w sprawie sprzedaży Niemcom za 180 mln USD udziałów w sześciu firmach telekomunikacyjnych. Termin zawarcia ostatecznej umowy był przesuwany już dwukrotnie. „Pozyskaliśmy kolejnych mniejszościowych akcjonariuszy akceptujących nasz plan polegający na konsolidacji naszych aktywów telekomunikacyjnych” - przekonuje Jacek Walczykowski, wiceprezes zarządu Elektrimu. (str. 1 i 2).

Arena w czerwcuPortal Arena.pl zaplanował za połowę czerwca debiut na warszawskiej giełdzie. Wcześniej spółka planowała emisję na kwiecień. Oferującym i gwarantem emisji 21 mln papierów o wartości 70-100 mln zł będzie Pekao S.A. Arena złożyła już prospekt emisyjny w KPWiG. (str. 3).

PRAWO I GOSPODARKA

Energetycy w SieciPod adresem www.ihe.com.pl <http://www.ihe.com.pl> uruchomiona została Internetowa Hurtownia Energii. Transakcje on-line mogą w niej zawierać wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne, choć hurtownia powstała z myślą o odbiorcach finalnych. Operatorem handlowym w transakcjach została spółka Elnord (str. 5).