Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Skazany rzekomo na odwołanie zarząd Elektrimu przedstawia nowe koncepcje rozwoju holdingu.

PARKIET

„Walne” na parkingu

Nie odbyło się w piątek konkurencyjne wobec zaplanowanego na maj NWZA Elektrimu, chociaż część udziałowców spotkała się na parkingu przed siedzibą holdingu. Vivendi doszło do porozumienia z mniejszościowymi inwestorami Elektrimu co do składu nowej, 8-osobowej rady nadzorczej holdingu. Vivendi ma w nim objąć dwa miejsca; po jednym przypadnie prawdopodobnie PZU Życie i Chemii Polskiej. Przesądzony jest los zarządu Barbara Lundberg - Jacek Walczykowski, który zostanie odwołany. (s.1)

IGroup szuka partnera

Operator Internetu zamierza znaleźć inwestora strategicznego w tym lub w przyszłym roku. Prowadzi obecnie negocjacje z firmami telekomunikacyjnymi. Jeżeli nie zakończą się one sukcesem IGroup ogłosi przetarg na doradztwo w poszukiwaniu inwestora. Spółka zamierza zainwestować w br. 2 mln zł. Gdyby potrzeby były większe może spieniężyć udziały w warszawskim biurowcu. Przesądzona jest sprzedaż fabryki obuwia Ariel, chociaż przynosi ona zyski. IGroup przewiduje osiągnięcie w 2001 r. kilkunastu milionów złotych dochodu. Większość wygeneruje operator Internetu ZigZag. Powstanie także integrator rozwiązań internetowych ZigZagWeb. (s.3)

PULS BIZNESU

Są już dwie koncepcje podzielenia Elektrimu

Holding zamierza rozdzielić działalność w sektorze telekomunikacyjnym i energetycznym. Aktywa telekomunikacyjne miałyby albo zostać wprost wniesione do PTC, lub też zintegrowane w Elektrimie Telekomunikacji (ET) a ten przejęty przez PTC. Operator telefonii komórkowej trafiłby po tej operacji na giełdę. Wiceprezes Elektrimu – Jacek Walczykowski – dementuje pogłoski jakoby Elektrim stał na skraju bankructwa. Jego zdaniem zadłużenie nie przekracza kilkunastu procent posiadanych aktywów; są już chętni na wykup w grudniu obligacji Elektrimu poprzednich emisji. Wiceprezes Walczykowski uważa także, że Vivendi nie zdobędzie kontroli nad ET, dzięki bankructwu holdingu, ponieważ pierwszeństwo w jego przejęciu w takim wypadku miałoby Deutsche Telekom. Vivendi mogłoby, jego zdaniem, przejąć ET, płacą odpowiednią premię akcjonariuszom i ogłaszając wezwanie na akcje po cenie nie niższej niż 75 zł. Musiałoby się to odbyć za zgodą Deutsche Telekom. (s.7)

Rynek IT wzrósł w 2000 r. o 12%

Polski rynek IT miał w ub.r. wartość 12,4 mld zł – wynika z raportu biura analitycznego DiS. Przebadało ono 300 największych polskich firm tego sektora. Najbardziej urósł rynek usług internetowych – o 69%; w br. jego dynamika zwiększy się do 75%. Rynek usług informatycznych urósł o 31,3%. Najpopularniejsza - integracja systemowa - była warta 3,5 mld zł. Najmniej zwiększyła się wartość rynku oprogramowania – o 5,2%; w tym rynek dużych firm urósł o 13,6%, średnich zmalał o 6,3% a małych skurczył się aż 2,5 raza. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Otwarte niebo już niebawem

Eutelsat zaproponuje kompleskowe dostawy telewizji, radia i Internetu za pośrednictwem satelity. Transmisja będzie się odbywać z prędkością 34 Mb/s; do nadawani sygnału zwrotnego potrzebna będzie linia telefoniczna; dopiero w przyszłości możliwe będzie również wysłanie sygnału wprost do satelity. Wynika to z faktu, iż zdaniem szefów Eutelsatu coraz częściej internauta ściąga potrzebne dane i używa ich off-line. Wszystkie media z platformy Eutelsatu będą dostępne na ekranie komputera. Klientem docelowym są odbiorcy indywidualni i operatorzy Internetu. W połowie przyszłego roku usługa ma być dostępna w całej Europie, w tym w Polsce. (s.33)

Słabo Dostępny Internet

Po 18 miesiącach świadczenia usługi TP S.A. zdobyła 30 tys. klientów usługi dostępowej SDI. Nawet jej przedstawiciele przyznają, że nie jest to dużo. Na przeszkodzie upowszechnienia systemu związanego z ryczałtową opłatą za nielimitowany dostęp do Internetu przez łącze telefoniczne stoi nieprzystosowanie infrastruktury TP S.A. i wysoka cena montażu urządzenia. Testowana wersja usługi Neostrada – zapewniającej szybszy dostęp – może wymusić obniżenie cen SDI. (s.35)