Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Trwa batalia o wpływy na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Elektrimu. Tylko w piątek w ciągu dwóch pierwszy minut sesji sprzedano 1,2 mln akcji holdingu.

PULS BIZNESU

PKO BP kupił 50 proc. akcji eService

Za 7,5 mln zł Bank Śląski sprzedał PKO BP udziały w spółce eService, która zajmuje się rozliczaniem transakcji kartami płatniczymi i instalowaniem terminali POS. Spółkę utworzyły w 1999 r. PKO BP i BSK. Dzięki tej transakcji nie będzie w niej już konfliktu interesów obu banków. (s.9)

CL ma kontrakt wart 22 mln

Podpisał go ze Śląską Kasą Chorych a jego przedmiotem jest wdrożenie elektronicznego systemu identyfikacji ubezpieczonych, za pomocą kart mikroprocesorowych. ComputerLand dostarczy 5,5 mln kart i 2,5 tys. czytników. CL prowadzi teraz wdrożenia w ośmiu kasach chorych; sprzedaje także oprogramowanie dla szpitali. Tą działalnością zajmuje się wydzielona spółka - ComputerLand Zdrowie. W tym roku ma ona zanotować 60 mln zł przychodu a w 2002 r. – 70 mln zł. (s.19)

RZECZPOSPOLITA

Nieistniejąca usługa

Abonament za usługi telekomunikacyjne nie wyczerpuje prawnych znamion usługi a mimo to jest od niego naliczany podatek VAT. Interpretacja prawna tej opłaty budzi pewne wątpliwości, niemniej polskie telekomy wliczają ją jako integralną część swoich usług. Pokrywają nią m.in. konserwację sieci i połączenia na bezpłatne numery alarmowe. Zdaniem niektórych ekspertów wliczają w VAT tę część kosztów, o której wolą nie informować klientów. Ponadto abonament stanowi tę część kosztów, które klient ponosi bez względu na intensywność korzystania z usług w związku z czym poprawia finansową sytuację telekomu. (s.B1)

GAZETA WYBORCZA

Donos w sieci

Rząd francuski przygotował ustawę o społeczeństwie informacyjnym, w myśl której dostawcy Internetu będą zmuszeni do ograniczenia swobody przeglądania stron WWW, blokowania nie pożądanych zagranicznych serwerów i archiwizowania informacji o wszystkich parametrach połączeń, których dokonali klienci danej firmy. Firmy ISP bija na alarm, obawiając się ogromnych kosztów archiwizacji danych i stałego informowania władz o przestępstwach. Ustawa wejdzie pod obrady francuskiego parlamentu w przyszłym roku. (s.29)

Nie czyta, kto nie płaci

Zwolnienia z w internetowych wydaniach Wall Street Journal i Financial Times ukazują skalę trudności z jakimi borykają się informacyjne witryny. Spadek nakładów na reklamę w Internecie zachwiał ich finansami. Jeden z poczytniejszych internetowych publikatorów –Salon.com - postanowił wprowadzić opłaty subskrypcyjne, co od lat z powodzeniem stosuje WSJ (jako jeden z niewielu). Financial Times natomiast nie zamierza wprowadzać opłat od czytelników, proponuje jednak nowe – płatne usługi – np. gromadzenie kompletu informacji na zadany temat. Zdaniem analityków Forrester Research witryny informacyjne powinny oferować e-mailowe lub SMS-owe biuletyny informacyjne; dostęp do archiwów i baz danych; fora dyskusyjne i usługi dodatkowe: konta pocztowe, kalkulatory walutowe, mapy itp. Pewne możliwości daje im także handel elektroniczny. Z reklam powinny pochodzić nie więcej niż 50% wpływów witryny. (s.32)

PARKIET

Przetasowania w Elektrimie

W zeszłym tygodniu 9% akcji holdingu zmieniło właściciela. Z informacji krążących po rynku wynik, że akcje Elektrimu skupywały SG i Wood&Company – potencjalni sojusznicy Vivendi Universal a także BRE Bank. Jeszcze przed kwietniowym WZA możliwe jest ujawnianie, że kolejne podmioty przekroczyły 5% głosów. (s.1,2)