Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Trwa batalia o wpływy na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Elektrimu. Tylko w piątek w ciągu dwóch pierwszy minut sesji sprzedano 1,2 mln akcji holdingu.

PULS BIZNESU

PKO BP kupił 50 proc. akcji eService

Za 7,5 mln zł Bank Śląski sprzedał PKO BP udziały w spółce eService, która zajmuje się rozliczaniem transakcji kartami płatniczymi i instalowaniem terminali POS. Spółkę utworzyły w 1999 r. PKO BP i BSK. Dzięki tej transakcji nie będzie w niej już konfliktu interesów obu banków. (s.9)

CL ma kontrakt wart 22 mln

Podpisał go ze Śląską Kasą Chorych a jego przedmiotem jest wdrożenie elektronicznego systemu identyfikacji ubezpieczonych, za pomocą kart mikroprocesorowych. ComputerLand dostarczy 5,5 mln kart i 2,5 tys. czytników. CL prowadzi teraz wdrożenia w ośmiu kasach chorych; sprzedaje także oprogramowanie dla szpitali. Tą działalnością zajmuje się wydzielona spółka - ComputerLand Zdrowie. W tym roku ma ona zanotować 60 mln zł przychodu a w 2002 r. – 70 mln zł. (s.19)

RZECZPOSPOLITA

Nieistniejąca usługa

Abonament za usługi telekomunikacyjne nie wyczerpuje prawnych znamion usługi a mimo to jest od niego naliczany podatek VAT. Interpretacja prawna tej opłaty budzi pewne wątpliwości, niemniej polskie telekomy wliczają ją jako integralną część swoich usług. Pokrywają nią m.in. konserwację sieci i połączenia na bezpłatne numery alarmowe. Zdaniem niektórych ekspertów wliczają w VAT tę część kosztów, o której wolą nie informować klientów. Ponadto abonament stanowi tę część kosztów, które klient ponosi bez względu na intensywność korzystania z usług w związku z czym poprawia finansową sytuację telekomu. (s.B1)

GAZETA WYBORCZA

Donos w sieci

Rząd francuski przygotował ustawę o społeczeństwie informacyjnym, w myśl której dostawcy Internetu będą zmuszeni do ograniczenia swobody przeglądania stron WWW, blokowania nie pożądanych zagranicznych serwerów i archiwizowania informacji o wszystkich parametrach połączeń, których dokonali klienci danej firmy. Firmy ISP bija na alarm, obawiając się ogromnych kosztów archiwizacji danych i stałego informowania władz o przestępstwach. Ustawa wejdzie pod obrady francuskiego parlamentu w przyszłym roku. (s.29)

Nie czyta, kto nie płaci

Zwolnienia z w internetowych wydaniach Wall Street Journal i Financial Times ukazują skalę trudności z jakimi borykają się informacyjne witryny. Spadek nakładów na reklamę w Internecie zachwiał ich finansami. Jeden z poczytniejszych internetowych publikatorów –Salon.com - postanowił wprowadzić opłaty subskrypcyjne, co od lat z powodzeniem stosuje WSJ (jako jeden z niewielu). Financial Times natomiast nie zamierza wprowadzać opłat od czytelników, proponuje jednak nowe – płatne usługi – np. gromadzenie kompletu informacji na zadany temat. Zdaniem analityków Forrester Research witryny informacyjne powinny oferować e-mailowe lub SMS-owe biuletyny informacyjne; dostęp do archiwów i baz danych; fora dyskusyjne i usługi dodatkowe: konta pocztowe, kalkulatory walutowe, mapy itp. Pewne możliwości daje im także handel elektroniczny. Z reklam powinny pochodzić nie więcej niż 50% wpływów witryny. (s.32)

PARKIET

Przetasowania w Elektrimie

W zeszłym tygodniu 9% akcji holdingu zmieniło właściciela. Z informacji krążących po rynku wynik, że akcje Elektrimu skupywały SG i Wood&Company – potencjalni sojusznicy Vivendi Universal a także BRE Bank. Jeszcze przed kwietniowym WZA możliwe jest ujawnianie, że kolejne podmioty przekroczyły 5% głosów. (s.1,2)