Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Po Netii kolejna firm próbuje rzucić wyzwanie TP S.A. w dziedzinie ogólnopolskiego „dodzwanianego” dostępu do Internetu.

PULS BIZNESU

Kolejny portal ma serwis dla kobiet

Wirtualna Polska uruchomiła serwis Kobieta, który zawiera treści typowe dla innych mediów skierowanych do kobiet: informacje ze świata mody i urody, porady praktyczne z różnych dziedzin, felietony i wywiady. Przy obsłudze serwisu pracuje kilkanaście osób; uruchomienie serwisu dla mężczyzn nie jest planowane. (s.21)

Szansą dla małych firm są produkty niszowe

Na rynku informatycznym coraz mnie popularna jest integracja systemowa, polegająca na zaopatrzeniu w sprzęt i skonfigurowaniu systemu – rentowność takiej działalności jest coraz niższa, z powodu dużej konkurencji. Wdrażanie aplikacji jest działaniem bardziej dochodowym, ale wymagającym wyższych nakładów. Z tego powodu dominują w nim duże firmy; małych nie stać na stały rozwój oferowanych aplikacji. Szansą są dla nich rynki niszowe, które nie są z kolei opłacalne dla dużych firm integratorskich. (s.22-23)

IDS ma własnych numer dostępowy

Firma proponuje internautom nowy ogólnopolski numer dostępowy. W ciągu dnia, jego wykorzystanie jest związane z opłatami na rzecz IDS, które pobiera miesięczny abonament w wysokości 50-80 zł. W nocy usługi dial-up są bezpłatne. Niezależnie od tego opłatę za impulsy nalicza TP S.A. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem europejskiej sieci szkieletowej Ebone. (s.24)

PRAWO I GOSPODARKA

Mniej papierkowych kłopotów

Serwisowi Mojerachunki przybędzie za półtora miesiąca konkurent – BillNet. Idea obu serwisów jest ta sama – regulacja rachunków; inna jest jednak metoda działania. Mojerachunki nastawiają się na kontakt z klientem, które definiuje płatności i zleca ich regulację. BillNet natomiast zamierza obsługiwać wystawców rachunków. Będą oni wysyłali drogą elektroniczną rachunki, które płatnik będzie mógł oglądać w spersonalizowanej stronie serwisu i zlecić ich płatności. Zdaniem specjalistów dzięki temu wystawcy oszczędzą od 40 do 60% kosztów wystawiania rachunków w tradycyjny sposób. Obie firmy deklarują, że konkurują ze sobą w niewielkim stopniu. (s.5)

FBI ściga hakerów

W wyniku włamań do amerykańskich sklepów internetowych i instytucji finansowych z systemów informatycznych „wyciekło” ponad 1 mln numerów kart kredytowych. Straty poszkodowanych sięgają kilkuset tysięcy dolarów. FBI wszczęło kilkadziesiąt śledztw. Instytucja ta uważa, że włamań dokonała grupa przestępcza z Europy Środkowowschodniej. Hakerzy po włamaniu kontaktowali się z okradzionymi i proponowali im sprzedaż systemów zabezpieczających. W niektórych przypadkach skradzione dane odsprzedawali dalej. (s.5)

Informatycy wolą krzemową dolinę

W Europie brakuje wykwalifikowanych pracowników z nowoczesnych dziedzin gospodarki. W chwili obecnej państwa Unii potrzebują ponad 14 mln takich fachowców a do 2003 roku ta liczba wzrośnie do 22 mln. Wakuje 13% stanowisk w branży teleinformatycznej. Specjaliści z tych dziedzin masowo emigruję do USA natomiast próby ściągnięcia specjalistów z państw niżej rozwiniętych jak na razie nie dają rezultatu. (s.7)