Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Po Netii kolejna firm próbuje rzucić wyzwanie TP S.A. w dziedzinie ogólnopolskiego „dodzwanianego” dostępu do Internetu.

PULS BIZNESU

Kolejny portal ma serwis dla kobiet

Wirtualna Polska uruchomiła serwis Kobieta, który zawiera treści typowe dla innych mediów skierowanych do kobiet: informacje ze świata mody i urody, porady praktyczne z różnych dziedzin, felietony i wywiady. Przy obsłudze serwisu pracuje kilkanaście osób; uruchomienie serwisu dla mężczyzn nie jest planowane. (s.21)

Szansą dla małych firm są produkty niszowe

Na rynku informatycznym coraz mnie popularna jest integracja systemowa, polegająca na zaopatrzeniu w sprzęt i skonfigurowaniu systemu – rentowność takiej działalności jest coraz niższa, z powodu dużej konkurencji. Wdrażanie aplikacji jest działaniem bardziej dochodowym, ale wymagającym wyższych nakładów. Z tego powodu dominują w nim duże firmy; małych nie stać na stały rozwój oferowanych aplikacji. Szansą są dla nich rynki niszowe, które nie są z kolei opłacalne dla dużych firm integratorskich. (s.22-23)

IDS ma własnych numer dostępowy

Firma proponuje internautom nowy ogólnopolski numer dostępowy. W ciągu dnia, jego wykorzystanie jest związane z opłatami na rzecz IDS, które pobiera miesięczny abonament w wysokości 50-80 zł. W nocy usługi dial-up są bezpłatne. Niezależnie od tego opłatę za impulsy nalicza TP S.A. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem europejskiej sieci szkieletowej Ebone. (s.24)

PRAWO I GOSPODARKA

Mniej papierkowych kłopotów

Serwisowi Mojerachunki przybędzie za półtora miesiąca konkurent – BillNet. Idea obu serwisów jest ta sama – regulacja rachunków; inna jest jednak metoda działania. Mojerachunki nastawiają się na kontakt z klientem, które definiuje płatności i zleca ich regulację. BillNet natomiast zamierza obsługiwać wystawców rachunków. Będą oni wysyłali drogą elektroniczną rachunki, które płatnik będzie mógł oglądać w spersonalizowanej stronie serwisu i zlecić ich płatności. Zdaniem specjalistów dzięki temu wystawcy oszczędzą od 40 do 60% kosztów wystawiania rachunków w tradycyjny sposób. Obie firmy deklarują, że konkurują ze sobą w niewielkim stopniu. (s.5)

FBI ściga hakerów

W wyniku włamań do amerykańskich sklepów internetowych i instytucji finansowych z systemów informatycznych „wyciekło” ponad 1 mln numerów kart kredytowych. Straty poszkodowanych sięgają kilkuset tysięcy dolarów. FBI wszczęło kilkadziesiąt śledztw. Instytucja ta uważa, że włamań dokonała grupa przestępcza z Europy Środkowowschodniej. Hakerzy po włamaniu kontaktowali się z okradzionymi i proponowali im sprzedaż systemów zabezpieczających. W niektórych przypadkach skradzione dane odsprzedawali dalej. (s.5)

Informatycy wolą krzemową dolinę

W Europie brakuje wykwalifikowanych pracowników z nowoczesnych dziedzin gospodarki. W chwili obecnej państwa Unii potrzebują ponad 14 mln takich fachowców a do 2003 roku ta liczba wzrośnie do 22 mln. Wakuje 13% stanowisk w branży teleinformatycznej. Specjaliści z tych dziedzin masowo emigruję do USA natomiast próby ściągnięcia specjalistów z państw niżej rozwiniętych jak na razie nie dają rezultatu. (s.7)