Poniedziałkowy Przegląd Prasy

W niedzielę Elektrim odpowiedział na zarzuty sformułowane przez Vivendi w pozwie do sądu arbitrażowego. Zarząd polskiego holdingu kontratakuje i zarzuca francuskiemu koncernowi naruszenie ustaleń umowy inwestycyjnej.

GAZETA WYBORCZA

Riposta z Warszawy

W odpowiedzi na piątkową ofensywę Vivendi, Elektrim określił pozew wystosowany przez francuski koncern jako „wadliwy” i „pozbawiony podstaw prawnych”. Zarząd spółki zarzucił ponadto swoim wspólnikom „popełnienie szeregu poważnych naruszeń umowy inwestycyjnej”. Przedstawicieli Elektrimu obwiniają Vivendi m.in. prowadzenia w złej wierze, przeciągających się ponad rok, negocjacji „w sprawie nabycia udziałów w spółkach telefonii stacjonarnej”. Zdaniem zarządu spółki wskazuje to na chęć zmuszenia Elektrimu przez kierownictwo Vivendi do rezygnacji z kontroli nad kluczowymi aktywami „bez stosownego wynagrodzenia”. W konkluzji komunikatu Elektrim zwraca się do Vivendi o wycofanie pozwu. (s. 23)

PULS BIZNESU

Expocentres Group kupiła w MTK

Nabywca większościowego pakietu w spółce Międzynarodowe Targi Katowickie, brytyjska firma Expocentres Group, planuje w br. organizację 30 imprez targowych, które przynieść mają zysk w wysokości 8 mln zł. EG jest już właścicielem Warszawskiego Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego, planuje też poszerzenie zakresu swoich usług o prezentację firm w Internecie. (s. 12)

PULS BIZNESU

Hale targowe wchodzą w sieć

Warszawskie hale targowe dawnego PSS Społem podejmą współpracę ze sklepem internetowym TOTU. Szefowie hal zakładają, że łączna wartość zakupów poprzez Sieć w pierwszych miesiącach będzie wynosiła około 5000 zł. Za stowarzyszenie ze sklepem internetowym hale zapłacą po 500 zł; prowizja TOTU wyniesie ok. 5 proc. Dostawy realizowane będą między 7.00 a 20.00. Przedstawiciele hal zakładają, że realizacja zamówienia zajmować będzie przeciętnie do 2 godzin. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

Motorola odebrała spółkiom high-tech 5 proc. wartości

Zapowiedź niedotrzymania prognoz przez Motorolę, wpłynęła ujemnie na notowania akcji spółek technologicznych na rynkach po obu stronach oceanu. Notowania sektora spółek zaawansowanych technologii w indeksie DJ Stoxx spadły o kolejne 5%, do poziomu najniższego od 16 miesięcy. Od początku roku sektor ten, zgodnie ze swoim wskaźnikiem, stracił prawie trzecią część wartości. (s. 5)

PARKIET

Optimus na kawałki?

Najbliższy tydzień przynieść ma odpowiedź na pytanie o losy sprzedaży akcji Optimusa przez BRE Bank ITI. Według informacji „Parkietu”, przedmiotem transakcji może okazać się tylko Onet. Pozostałe części Optimusa zostałyby wówczas rozsprzedane. Według zawartego w grudniu porozumienia ITI stanie się właścicielem 45% udziałów w Onecie. Objęcie portalu przez holding uzależnione jest od „wyczyszczenia” przez Optimusa bilansu i dysponowania przez spółkę wolnymi środkami w wysokości 25 mln USD. (s. 1,2)

PARKIET

Skazani na ofertę

Pomimo niesprzyjającej dla debiutów giełdowych portali warunków, w kolejce po Interii czekają już Hoga i Arena. W dalszej perspektywie swoje wejścia na giełdę nie wykluczają Onet oraz Wirtualna Polska. Wobec spadku notowań spółek zaawansowanych technologii na rynakch światowych i odwrócenia się inwestorów, również w Polsce, od tego sektora, analitycy uznają jednak wejście w tym roku kolejnych portali na GPW za mało prawdopodobne. (s.1-2)