Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Powstanie nowa platforma handlowa B2B, którą utworzą wspólnie Kompap i ce-market.

GAZETA WYBORCZA

Canal + Wizja TV = ?

Zła kondycja finansowa koncernu UPC powinna przyspieszyć sprzedaż platformy cyfrowej Wizja TV. O możliwości połączenia jej z analogicznym przedsięwzięciem Canal+ mówi się już od dwóch lat. Zdaniem analityków "wyjście" UPC z Wizji TV to najlepsze rozwiązania. Przeżywający trudności finansowe koncern powinien skupić się na swojej podstawowej działalności, czyli sieciach telewizji kablowej. Być może stanie się obiektem przejęcia przez ekspansywną amerykańską grupę Liberty Media. (s.21)

E-mailem o ścianę

Połowa polskich instytucji nie przywykła jeszcze do komunikacji drogą elektroniczną. Firma Lost Boys wysłała do 130 firm i urzędów fikcyjne zapytanie od rzekomego interesanta i zaledwie od 48% z nich uzyskała odpowiedź. Najlepiej pod tym względem wypadły firmy telekomunikacyjne i prasa a słabo - 58% odpowiedzi - serwisy internetowe. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

TP SA udostępnia za mało

NOM mógłby osiągnąć kilkunastoprocentowy udział w rynku połączeń międzymiastowych, gdyby tylko TP SA udostępniła odpowiedniej wydajności łącza. Zdaniem przedstawicieli NOM proces ten trwa kilkakrotnie dłużej niż powinien. Przedstawiciele TP SA przypominają jednak, że niedługo na rynek wejdzie Netia 1, która także będzie oczekiwała odpowiedniej infrastruktury od TP SA. Były minister łączności Tomasz Szyszko przyznał, że protekcjonistyczna polityka wobec narodowego operatora opóźniła liberalizację rynku telekomunikacyjnego w Polsce. (s.3)

PULS BIZNESU

Przetargi w TP SA znów rozbudziły emocje

TP SA wyda 500-800 mln zł na zakup i wdrożenie nowych systemów CRM i billingowego. Wdrożenie systemu CRM - wobec rosnącej konkurencji na rynku - nie budzi zdziwienia - jednak wymiana systemu billingowego nie jest, zdaniem specjalistów, konieczna. Uważa się powszechnie, że dostawcą rozwiązań będzie francuska firma Sofrecom, należąca do France Telecom (udziałowca TP SA). Na polskim rynku będzie musiała jednak znaleźć podwykonawców, którymi będą zapewne Prokom i Spin. 3 sierpnia mija termin składanie ofert w ogłoszonym przetargu.

RZECZPOSPOLITA

Kasa ogłosi w Internecie

Nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przewiduje, że kasy chorych będą musiały ogłaszać w Internecie informacje na temat zakupionych w ramach przetargów usług medycznych. (s.C2)

PARKIET

Rozmowy we wrześniu

KGHM Polska Miedź rozesłał memoranda do podmiotów potencjalnie zainteresowanych kupnem Telefonii Lokalnej (TL). Wartość księgowa operatora wynosi 307 mln zł; analitycy szacują ją na 420-600 mln zł. TL posiada koncesję na świadczenie usług telefonicznych w 9 województwach i ogólnopolską koncesję na transmisję danych. Obsługuje 160 tys. abonentów. Operator poniósł w 2000 r. 160 mln zł, co źle odbija się na wynikach finansowych KGHM. Jego kupnem może być zainteresowane Deutsche Telekom. (s.2)

Kompap przystąpi do elektronicznej platformy

Kompap podpisał list intencyjny z ce-market w sprawie utworzenia elektronicznej giełdy wyrobów przemysłu papierniczego. Kompap zobowiązał się przeprowadzić na platformie w pierwszym roku jej działalności transakcje o wartości 10 mln zł. Jego przedstawiciele szacują, że koszt nabywania artykułów w Internecie winien być o ok. 5% niższy w porównaniu z tradycyjnymi metodami. (s.4)