Ponad 40% internautów korzysta z map i lokalizatorów w sieci

Z analizy opracowanej przez Gemius S.A. (na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius) wynika, że w lipcu 2008 r. z map i lokalizatorów internetowych skorzystało 6,3 mln osób tj. 41,56% polskich internautów. Narzędzie popularne jest przede wszystkim wśród użytkowników z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

W rankingu stron badania Megapanel PBI/Gemius w kategorii "Mapy i lokalizatory" na pierwszym miejscu uplasowały się mapy internetowe Google. W lipcu 2008 odwiedziło je ponad 3,2 mln polskich internautów (21,25% zasięg). Drugie miejsce zajął lokalizator internetowy Zumi.pl z liczbą 2,8 mln użytkowników (18,77% zasięg). Pierwszą trójkę zamyka Szukacz.pl, który w lipcu 2008 zanotował prawie 1,2 mln odwiedzających (7,89% zasięg).

Analiza opracowana przez Gemius S.A. dostarcza następujących informacji:

- wśród użytkowników map i lokalizatorów internetowych nieznacznie przeważają kobiety (51,42 proc.)

- omawiane witryny cieszą się największym zainteresowaniem wśród internautów w wieku 25-34 lat i 55+.

Okazało się również, że z map i lokalizatorów internetowych korzystają przede wszystkim kierownicy niższego szczebla (zasięg na poziomie 57,92%), rolnicy indywidualni (zasięg 53,08%) oraz kierownicy zakładów, prezesi i dyrektorzy wyższego szczebla (zasięg 48,03%).

Analiza oglądalności map i lokalizatorów internetowych w grupach internautów wyróżnionych ze względu na wielkość ich miejsca zamieszkania dostarcza informacji, że najbardziej zainteresowane tematem są osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (zasięg 49,23%). Jeśli zaś chodzi o region zamieszkania to omawiane witryny popularne są przede wszystkim wśród użytkowników z województwa małopolskiego (zasięg 48,13%), świętokrzyskiego (zasięg 47,02%) i mazowieckiego (zasięg 46,92%). Najmniej zainteresowani tematem byli mieszkańcy województwa lubuskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

Analiza opracowana została na podstawie lipcowych wyników badania Megapanel PBI/Gemius.

Źródło: http://audyt.gemius.pl