Ponad 3,3 mln zł łupem internetowych oszustów motoryzacyjnych

Prawie 1700 osób zostało oszukanych przez blisko 30-osobową szajkę internetowych przestępców działających na motoryzacyjnym serwisie ogłoszeniowym OTOMOTO.

Jerzy Maćkowiak, szef Prokuratury Rejonowej w Lesznie, poinformował, że do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko 25 osobom. Trwają poszukiwania trzech kolejnych osób, podejrzanych o udział w przestępstwie. Wszystkim grożą kary do 12 lat więzienia.

W latach 2006-2008 podejrzani dokonali szeregu oszustw na pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego OTOMOTO, których ofiarami stało się prawie 1700 osób z całęgo kraju. Na procederze zarobili ponad 3,3 mlz zł. Szajką kierowało czterech liderów. Prokuratura zarzuciła im m.in. kierowanie grupą przestępczą.

Z wyjaśnień Jerzego Maćkowiaka wynika, że sprawcy umieszczali na portalu internetowym OTOMOTO ogłoszenia o sprzedaży samochodów, których nie posiadali (dane pojazdów rzekomo wystawianych do sprzedaży były pobierane z innych stron internetowych) - korzystali w tym celu przede wszystkim z kafejek internetowych. Do sporadycznych kontaktów telefonicznych wykorzystywano komórki na kartę. Od zainteresowanych klientów oszuści żądali wpłaty zaliczki w wysokości 10% wartości pojazdu. Po dokonaniu wpłaty na elektroniczne konta bankowe zakładane przez podejrzanych na podstawione osoby, kontakt się urywał.

Policjanci wpadli na trop oszustów przy współpracy z pracownikami departamentu bezpieczeństwa portalu OTOMOTO, który jest liderem w kategorii motoryzacyjnych witryn ogłoszeniowych w Polsce (ponad 2,7 mln real users wg listopadowego Megapanelu PBI/Gemius). Akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 700 stron, akta sprawy liczą ponad 360 tomów.

Źródło: PAP