Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ponad 3,3 mln zł łupem internetowych oszustów motoryzacyjnych

Prawie 1700 osób zostało oszukanych przez blisko 30-osobową szajkę internetowych przestępców działających na motoryzacyjnym serwisie ogłoszeniowym OTOMOTO.

Jerzy Maćkowiak, szef Prokuratury Rejonowej w Lesznie, poinformował, że do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko 25 osobom. Trwają poszukiwania trzech kolejnych osób, podejrzanych o udział w przestępstwie. Wszystkim grożą kary do 12 lat więzienia.

W latach 2006-2008 podejrzani dokonali szeregu oszustw na pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego OTOMOTO, których ofiarami stało się prawie 1700 osób z całęgo kraju. Na procederze zarobili ponad 3,3 mlz zł. Szajką kierowało czterech liderów. Prokuratura zarzuciła im m.in. kierowanie grupą przestępczą.

Z wyjaśnień Jerzego Maćkowiaka wynika, że sprawcy umieszczali na portalu internetowym OTOMOTO ogłoszenia o sprzedaży samochodów, których nie posiadali (dane pojazdów rzekomo wystawianych do sprzedaży były pobierane z innych stron internetowych) - korzystali w tym celu przede wszystkim z kafejek internetowych. Do sporadycznych kontaktów telefonicznych wykorzystywano komórki na kartę. Od zainteresowanych klientów oszuści żądali wpłaty zaliczki w wysokości 10% wartości pojazdu. Po dokonaniu wpłaty na elektroniczne konta bankowe zakładane przez podejrzanych na podstawione osoby, kontakt się urywał.

Policjanci wpadli na trop oszustów przy współpracy z pracownikami departamentu bezpieczeństwa portalu OTOMOTO, który jest liderem w kategorii motoryzacyjnych witryn ogłoszeniowych w Polsce (ponad 2,7 mln real users wg listopadowego Megapanelu PBI/Gemius). Akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 700 stron, akta sprawy liczą ponad 360 tomów.

Źródło: PAP