Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ponad 100 mln USD w polskie IT

Enterprise Investors zainwestuje w najbliższych latach kolejne 300 mln w Polsce i krajach Europy Środkowej. 35 procent tej kwoty pójdzie na spółki IT.

Enterprise Investors jest jedną z największych działających w Polsce instytucji venture capital. Dotychczas zainwestował tu ok. 550 mln dolarów w 70 przedsięwzięć. Teraz powołał czwarty już swój fundusz venture capital, w który zaangażował 300 mln dolarów. Jak zapowiedział Robert Faris, prezes EI, priorytet będą miały spółki z sektora IT, w które zainwestuje się 35 procent nowej kwoty. „Ponad 100 mln dolarów w ciągu 4-5 lat to wcale nie dużo, może 20-25 mln USD rocznie, czyli łącznie zainwestujemy w kilkanaście spółek” – powiedział nam Jacek Siwicki, partner zarządzający EI.

Fundusz będzie inwestował nie tylko w istniejące przedsięwzięcia teleinformatyczne, ale też w powstające spółki internetowe. Przeciętna wysokość jednej inwestycji wynosi od 3 do 25 mln USD, choc Jacek Siwicki zapowiedział, że w przypadku internetowych start-upów możliwe są inne kryteria i wysokość zaangażowania się wyniesie 1-1,5 mln dolarów. Zakładany okres inwestowania wynosi od 3 do 7 lat.

Jak powiedział Jacek Siwicki, EI jest obecnie najbardziej aktywnym przedsiębiorstwem venture capital w Polsce inwestującym w nowe technologie. Dotychczas w IT zainwestowano ponad 50 mln dolarów w 10 przedsięwzięć. Są wśród nich dwie istniejące spółki internetowe – e-Point, opracowująca rozwiązania dla e-biznesu, oraz e-TV (firma ma dopiero zacząć działalność i szefowie EI nie chcą ujawniać szczegółów). Zainwestowano także w portal medyczny, tworzony razem z Medical Data Management. „Uważnie śledzimy nowe spółki IT w Polsce. Sądzimy, że w najbliższych latach nastąpi w tym segmencie poważny wzrost” – powiedział Robert Faris.