Ponad 100 mln USD w polskie IT

Enterprise Investors zainwestuje w najbliższych latach kolejne 300 mln w Polsce i krajach Europy Środkowej. 35 procent tej kwoty pójdzie na spółki IT.

Enterprise Investors jest jedną z największych działających w Polsce instytucji venture capital. Dotychczas zainwestował tu ok. 550 mln dolarów w 70 przedsięwzięć. Teraz powołał czwarty już swój fundusz venture capital, w który zaangażował 300 mln dolarów. Jak zapowiedział Robert Faris, prezes EI, priorytet będą miały spółki z sektora IT, w które zainwestuje się 35 procent nowej kwoty. „Ponad 100 mln dolarów w ciągu 4-5 lat to wcale nie dużo, może 20-25 mln USD rocznie, czyli łącznie zainwestujemy w kilkanaście spółek” – powiedział nam Jacek Siwicki, partner zarządzający EI.

Fundusz będzie inwestował nie tylko w istniejące przedsięwzięcia teleinformatyczne, ale też w powstające spółki internetowe. Przeciętna wysokość jednej inwestycji wynosi od 3 do 25 mln USD, choc Jacek Siwicki zapowiedział, że w przypadku internetowych start-upów możliwe są inne kryteria i wysokość zaangażowania się wyniesie 1-1,5 mln dolarów. Zakładany okres inwestowania wynosi od 3 do 7 lat.

Jak powiedział Jacek Siwicki, EI jest obecnie najbardziej aktywnym przedsiębiorstwem venture capital w Polsce inwestującym w nowe technologie. Dotychczas w IT zainwestowano ponad 50 mln dolarów w 10 przedsięwzięć. Są wśród nich dwie istniejące spółki internetowe – e-Point, opracowująca rozwiązania dla e-biznesu, oraz e-TV (firma ma dopiero zacząć działalność i szefowie EI nie chcą ujawniać szczegółów). Zainwestowano także w portal medyczny, tworzony razem z Medical Data Management. „Uważnie śledzimy nowe spółki IT w Polsce. Sądzimy, że w najbliższych latach nastąpi w tym segmencie poważny wzrost” – powiedział Robert Faris.