Ponad 1/3 polskich internautów czyta blogi

33% polskich internautów odwiedziła w lipcu tego roku blogi, to o 11 % więcej niż w lipcu 2005, wynika z badania firmy Gemius.

W badaniu uwzględniono internautów, którzy przynajmniej raz odwiedzili któryś z serwisów blogowych występujący w wynikach Megapanelu. Przeciętny użytkownik spędził na blogach średnio 1 godz. 4 min. i 24 sec., dokonując przy tym średnio 54,66 odsłon. Blogi są nieznacznie częściej odwiedzane przez kobiety. Spędzają one także na nich więcej czasu (średnio 1,5 h), niż mężczyźni (38 min).

Dzienniki internetowe są najpopularniejsze wśród osób młodych, prawie 60% ich czytelników nie przekroczyło 25 roku życia. Są też oni aktywnymi internautami, 67% odwiedzających blogi korzysta z internetu codziennie, lub prawie codziennie.

Dlaczego internauci piszą blogi? 33% osób robi to by "dzielić się emocjami i wyrażać myśli", 12% założyło dziennik pod namową znajomych, 11% zrobiło to dla zabicia nudy, a 19% nie umiało, bądź nie chciało podać powodu.

Prawie połowa (48%) autorów blogów twierdzi, że aktualizuje je przynajmniej raz w tygodniu, a 26%, że robi to trzy razy w tygodniu.

Badanie dotyczące popularności blogów oparto o wyniki Megapanel/PBI za lipiec 2005 oraz lipiec 2006. Dane dotyczące sposobu korzystania z blogów pochodzą z badania "Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników" wykonanego przez Gemius dla agencji Yoof.

Szczegóły: Audyt Gemius