Polskojęzyczna blogosfera staje się coraz prężniejsza

Podobnie, jak w całej światowej blogosferze, której stan mogliśmy poznać dzięki ostatniemu raportowi, opublikowanemu przez Technorati, także w sieci polskojęzycznej możemy zaobserwować stałe zwiększanie się popularności bloga jako medium społecznościowego, komunikacyjnego i reklamowego. Blogują już politycy, znani dziennikarze, artyści i biznesmeni. Największe, polskie platformy przyciągają coraz więcej użytkowników, zaś liczba czytających umieszczane na nich posty, jest jeszcze większa. Przedstawiamy szacunkową liczbę blogów w polskiej sieci.

Najwięcej blogów w polskim internecie jest obecnie w posiadaniu spółki Grupa Onet.pl S.A. Na należących do niej dwóch serwisach, OnetBlog i przejętym niedawno Blog.pl, znajduje się wg danych pochodzących z własnego monitoringu firmy, 1 mln 695 tys. pojedynczych dzienników internetowych. Jest to liczba znaczna zważywszy na fakt, iż suma wszystkich innych polskojęzycznych blogów jest porównywalna z wynikiem Onetu, który tym sposobem staje się największą platformą blogową na rynku rodzimej blogosfery.

Polskojęzyczna blogosfera staje się coraz prężniejsza

Na Onet.pl jest ponad 1,5 mln blogów

Jak , mówią nam przedstawiciele Onetu siłą platform, należących do firmy jest stawianie na indywidualizm i kompetentne podejście bloggerów do swojej roli społecznej. Andrzej Zachwieja, dyrektor serwisów komunikacyjnych i społecznościowych Onet.pl: - Bardzo cenimy sobie profesjonalizm i niezależność tych autorów, którzy od początku tworzą kształt, klimat i wizerunek serwisu. Pragniemy także wspomóc jego rozwój w najbliższym czasie. Jednak popularność platform blogowych na Onecie, wynika zapewne przede wszystkim z tego, że jest to portal o największym zasięgu w polskim internecie.

Sporą liczbę blogów posiadają oprócz Onetu, trzy inne portale. Należąca do WP.pl, platforma Bloog.pl liczy sobie na dzień dzisiejszy prawie 278 tys. blogów, a serwis Blog.Interia.pl, 179 tys. W zestawieniu tym najsłabiej wypada, należący do Agory, serwis Blox.pl, który liczy sobie obecnie 133 tys. blogów. Lepszy wynik ma niezależny serwis z blogami Mylog.pl, który posiada ponad 350 tys. blogów.

Inne serwisy klasyfikują się ze swoją liczbą blogów jeszcze niżej. Eblog.pl posiada 122 tys. blogów, Ownlog.com 30 tys., Blogi.pl 41 tys, zaś Blogi.Moje.pl już tylko 8 tys. blogów. Klasyfikację tą zamyka stworzona specjalnie dla użytkowników protokołu komunikacyjnego Jabber, niszowa społeczność Jogger.pl z ogólną liczbą 4 tys. blogów.

Polskojęzyczna blogosfera staje się coraz prężniejsza

Statystycznie co piąty polski internauta założył blog

Przybliżona liczba polskojęzycznych blogów, którą otrzymujemy po zliczeniu wszystkich dostępnych danych, wynosiłaby 2,8 mln. Jak podaje ostatni raport IAB Polska, pod koniec ubiegłego roku liczba internautów powyżej 7 roku życia wyniosła u nas około 13,1 mln. Przy populacji, wynoszącej obecnie 38 mln 133 tys. mieszkańców, wskaźnik penetracji internetu w Polsce wynosi więc 34,4%. Liczba blogów, którą podajemy, jest więc w tym układzie, zaskakująco dobrym wynikiem.

Ze względu na niechętnie udostępniane przez firmy, szczegółowe dane, nie jesteśmy niestety w stanie odliczyć od tej liczby wszystkich blogów nieaktywnych.

Możemy jendak odjąć, tzw. spam blogi, które w raporcie Sifry'ego, CEO Technorati, przedstawiającym stan światowej blogosfery, stanowią 9% wszystkich nowo otwieranych blogów. Należy się spodziewać takich samych szacunków w polskim internecie, gdyż jest to proceder dosyć rozpowszechniony, tak wiec liczba blogów założonych przez internautów kształtowałaby się w Polsce na poziomie 2,5 mln.

Serwis Technorati śledził w kwietniu 70 mln blogów. Najpopularniejszym językiem pisania blogów są wg. Technorati japoński (37% śledzonych blogów) oraz angielski (36%). W opublikowanym raporcie pojawiają się także języki rosyjski(2%), niemiecki(1%), portugalski(2%), francuski(2%), a nawet farsi (1%). Brak jest jednak języka polskiego. Może to wynikać z metodologii stosowanej przez Technorati - w raporcie są uwzględnianie tylko te blogi, których autorzy zaresjtrowali się w serwisie. Polskich użytkowników Technorati, amerykańskiej wyszukiwarki i serwisu do śledzenia zmian na blogach, musi być zaskakująca mało.

Aktualizacja: 11 maja 2007 08:12

Zamieściliśmy wyjaśnienie Andrzeja Zachwieji, dyrektora działu serwisów komunikacyjnych i społecznościowych Grupy Onet.pl S.A.

Aktualizacja: 10 maja 2007 11:29

Zamieściliśmy komentarze znanych polskich blogerów.

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem "Niedocenione blogi", który w zeszłym roku ukazał się w Internet Standard.