Polskie serwisy piszą o Gruzji częściej niż serwisy zagraniczne

W ciągu mijających 8 dni w polskich serwisach internetowych napisano o Gruzji 5068 razy - wynika z analizy NewsPoint. Aż do 12 sierpnia, czyli do dnia, w którym Rosja ogłosiła zawieszenie broni, liczba informacji w polskich mediach internetowych stale rosła.

Najwięcej artykułów na temat konfliktu w krajowych serwisach pojawiło się 11 sierpnia, kiedy głównymi wątkami były: zamiar wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, groźby Rosji wobec Polski, zbombardowanie i zajęcie miasta Gori przez Rosjan a także ewakuacja Polaków z zaatakowanego regionu.

Zagraniczne serwisy internetowe poświęcają konfliktowi rosyjsko-gruzińskiemu znacznie mniej uwagi niż polskie media. W analizowanych przez NewsPoint portalach anglojęzycznych pojawiło się tylko 2 razy więcej publikacji (10478) niż w samych serwisach polskich. Dysproporcja ta uwidacznia sympatię oraz poczucie solidarności Polaków z Gruzinami w obliczu konfliktu z Rosją, co z kolei jest efektem wspólnoty doświadczeń historycznych.

Polskie serwisy piszą o Gruzji częściej niż serwisy zagraniczne

Od 12 sierpnia, czyli dnia, w którym Rosjanie zadeklarowali wycofanie swoich sił zbrojnych, liczba artykułów zaczęła maleć. Źródło: NewsPoint