Polski sąd doprowadził do skazania spamera

Podczas dzisiejszej rozprawy w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej doszło do uznania winnym prezesa zarządu firmy Informexpo, który rozsyłał niezamówioną korespondencję. Obwiniony został skazany na grzywnę w wysokości 200 zł i obciążony kosztami sądowymi – podał serwis Polspam.com.

Pierwsza rozprawa przeciwko Robertowi Danielowi Z., prezesowi zarządu Informexpo odbyła się 16 lutego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Sprawa dotyczyła przesłania na adres poczty elektronicznej Dariusza Kowalczyka niezamówionej informacji handlowej (brakowało w niej m.in. wymaganych danych przedsiębiorcy), co stanowiło naruszenie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W lutym obwiniony stwierdził, że niezamówiona korespondencja została przesłana w wyniku „błędu człowieka”. Dodał, że to on przygotował ofertę, ale nie pamiętał, czy ją wysłał. W związku z tym sąd zadecydował o przesłuchaniu dwóch pracownic, które również miały dostęp do poczty elektronicznej firmy. Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa, podczas której obwiniony przyznał, że to on był nadawcą przesłanych w imieniu Informexpo listów. Sąd uznał prezesa firmy winnym zarzucanych mu wykroczeń i skazał na grzywnę w wysokości 200 zł oraz obciążył kosztami sądowymi w kwocie 120 zł.

”Jestem zadowolony z orzeczenia oraz ze sposobu prowadzenia całości postępowania” - powiedział dla Internet Standard Dariusz Kowalczuk, który występował w sprawie jako poszkodowany – „Chociaż kara jest raczej symboliczna niż dotkliwa nie zamierzam wnosić apelacji na niekorzyść obwinionego w celu jej podwyższenia.” Jednocześnie zaznaczył, że w Polsce ochrona prawna przed zalewem spamu nie działa skutecznie i trudno sukcesem legislacyjnym nazwać ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (chociaż dzisiejszy wyrok mógłby świadczyć na jej korzyść). ”Mam nadzieję, że dzisiejszy wyrok uświadomi przedsiębiorcom, iż masowa wysyłka niezamówionych informacji handlowych nie jest żadnym „chwytem marketingowym”, a jedynie zwykłym wykroczeniem i nie może być sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej niskimi nakładami finansowymi” - dodał Dariusz Kowalczuk.