Polski rząd chce ukrócić e-hazard

Polska stanie się kolejnym po USA państwem, objętym całkowitym zakazem e-hazardu. Ustawę w tej sprawie przygotowuje właśnie Ministerstwo Finansów. Po wielu latach trudności z interpretacją przez urzędników niejasnych i niespójnych przepisów, teraz przestrzeganie nowych mają wyegzekwować organy ścigania, podaje Rzeczpospolita.

Projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej w praktyce całkowity zakaz e-hazardu w polskiej sieci, jest właśnie wstępnie konsultowany przez rząd. Jako główny powód konieczności znowelizowania starej ustawy, która nie wyrażała zakazu e-hazardu w sposób bezpośredni, wymienia się obronę przed uczestniczeniem w tym procederze osób nieletnich.

O wiele ważniejszą przyczyną nagłego odwrotu polskiego rządu od pomysłów legalizacyjnych jest jednak ostatnia decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który wydał niekorzystny wyrok w sprawie legalizacji we Włoszech e-hazardu, objętego monopolem państwowym. Kolejnym, prawdopodobnym wyjaśnieniem jest także możliwość prania dzięki e-hazardowi brudnych pieniędzy, która jest solą w oku Ministerstwa Finansów.

Jak mówi dla Rzeczpospolitej przedstawiciel Ministerstwa Finansów cytowany w artykule "Będzie całkowity zakaz e-hazardu w Polsce": -- Istnieje wiele przyczyn, dla których zakaz ten powinien obowiązywać. Przede wszystkim nie ma jednak żadnych gwarancji, iż ewentualne zalegalizowanie hazardu internetowego zlikwidowałoby istniejący problem nielegalnego obecnie e-hazardu. Zdaniem resortu, żaden kraj, który zdecydował się na pełną legalizację e-hazardu, nie był w stanie wyeliminować dostępu do niego osób nieuprawnionych do gry.

Mimo tego, że firmy, zajmujące się e-hazardem najczęściej zarejestrowane są w rajach podatkowych na Karaibach, za swoje nielegalne operacje mają być bezwzględnie ścigane. Ministerstwo Finansów zamierza w tym celu skoncentrować się na kontroli przepływu środków finansowych pomiędzy operatorami, a grającymi. W tym celu ma zostać wprowadzony monitoring serwerów, na których odbywają się gry, na banki spadnie zaś obowiązek analizowania transakcji, które będą realizowane w krótkim okresie na jednym rachunku i na niewielkie kwoty.

Oprócz tego ma zostać wprowadzony szereg czynności motywujących i dających więcej uprawnień pracownikom szczególnego nadzoru podatkowego, inspektorom kontroli skarbowej, pracownikom jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej, funkcjonariuszom policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródło:http://rzeczpospolita.pl/

Patrz także:

e-hazard w Polsce: popularny i nielegalny

Wyniki sondy przeprowadzonej przez Internet Standard. 55% osób uważa, że e-hazard w Polsce powinien zostać zalegalizowany. 35% uważa, że nie powinien zostać zalegalizowany, odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 10% ankietowanych