Polski rynek e-commerce - jakie są największe przeszkody?

Łukasz Kiczma z Izby Gospodarki Elektronicznej mówił na antenie Polskiego Radia o polskim rynku e-commerce. Jego zdaniem największą przeszkodą w jego rozwoju są niekiedy ze sobą̨ sprzeczne, skomplikowane regulacje prawne.

Jak zaznaczył ekspert, zmiana przepisów i ujednolicenie prawa w UE powinno być dziś priorytetem. Izba Gospodarki Elektronicznej wraz z partnerami z branży e-commerce opracowała pierwsze wydanie Czarnej Księgi barier prawnych w legislacji krajowej, które utrudniają rozwój gospodarki cyfrowej. Małe firmy gubią się w gąszczu przepisów, nie mając kapitału ani wyspecjalizowanych prawników, aby ustrzec się błędów w poruszaniu w gąszczu zasad dotyczących e-commerce.

Polski rynek e-commerce - jakie są największe przeszkody?

Jak powiedział Łukasz Kiczna: "jeśli Unia Europejska nie zniesie barier dotyczących np. różnicy cen paczek w handlu towarami z Warszawy do Berlina i z Berlina do Warszawy, to Europa zostanie w tyle na tym rynku w stosunku do USA czy Chin". Ale mimo tych barier, rynek e-commerce w Polsce dynamicznie się rozwija. Wzrost wyniósł przed rokiem 17%, a obecnie wzrost wynosi ok. 20%. Zdaniem eksperta, polscy e-przedsięborcy potrzebują wsparcia i działań edukacyjnych w handlu transgranicznym, ponieważ są mało aktywni na arenie międzynarodowej.

Źródło: PolskieRadio.pl