Polski i-mode

Polska Telefonia Cyfrowa jako szósty operator komórkowy na świecie i czwarty w Europie (po Niemczech, Belgii i Holandii) udostępnia multimedialny portal wzorowany na słynnym i-mode japońskiego operatora NTT DoCoMo. Era Omnix umożliwia komunikację oraz dostęp do serwisów informacyjnych i rozrywkowych.

Wprowadzenie multimedialnych serwisów dostępnych w telefonach komórkowych związane jest z rozwojem telefonii komórkowej trzeciej generacji i technologią przekazów pakietowych GPRS, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością powyżej 100 kb/s (max. 170 kb/s).

W portalu Era Omnix użytkownicy mają do dyspozycji serwisy informacyjne, pogodowe, sportowe, usługę wyszukania interesujących obiektów położonych najbliżej miejsca, w którym się znajduje się użytkownik, powiadomienie SMS'em o nowych wiadomościach e-mail. Poza tym portal udostępnia w swych serwisach rozrywkowych gry i zabawy, dzwonki, ikonki, wygaszacze; wszystkie udostępnione do pobrania i zapisania w pamięci telefonu. Obecnie uruchomiono pierwszą wersję portalu, która oferuje serwisy w ponad 200 kategoriach tematycznych przygotowanych przez 24 dostawców. W przyszłości Era Omnix będzie mogła zostać rozbudowana o nowe usługi i kolejnych dostawców treści.

Era Omnix dostępny jest dla osób posiadających nowoczesne telefony komórkowe wyposażone w duży i kolorowy wyświetlacz oraz szybką transmisją danych GPRS. Podstawowym telefonem jest Motorola T720, ale Era Omnix dostępny jest również w telefonach: Nokia 7650, Sony Ericsson T68, Sony Ericsson T300 oraz Mitsubishi Trium Eclipse. Z Era Omnix mogą również korzystać również abonenci posiadający telefon z kolorowym wyświetlaczem, szybką transmisją danych i przeglądarką WAP.

Uruchomienie dostępu do Era Omnix nie wymaga opłat aktywacyjnych i abonamentowych.

Za przeglądanie stron Era Omnix płaci się podobnie jak za korzystanie z WAP i GPRS, czyli za ilość przesłanych kilobajtów. Aby dać swoim abonentom możliwość zapoznania się z możliwościami portalu, Era przez pierwszy miesiąc nie będzie pobierała opłat za korzystanie z niego.

Japoński NTT DoCoMo jako pierwszy na świecie operator, w październiku ubiegłego roku udostępnił swoim klientom usługi telefonii komórkowej 3G (pod nazwą i-mode). Usługa ta okazała się strzałem w dziesiątkę i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem Japończyków. W tej październiku br., czyli rok po wprowadzeniu usługi, z i-mode korzystało w Kraju Kwitnącej Wiśni już 34,44 mln. abonentów.