Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Polski hosting - jest raczej fatalnie

Istnieją w Internecie porównania rozmaitych usług hostingowych. Bierze się w nich pod uwagę wszystko: od stosunku pojemność-cena, aż do ilości administratorów czy sposobu wentylacji macierzy dyskowych. My chcemy podejść do zagadnienia od nieco innej strony i sprawdzimy, jak firmy proponujące przetrzymywanie u siebie naszych dzieł podchodzą do zagadnień bezpieczeństwa. Wniosek mamy jeden: na porządku dziennym jest oprogramowanie, które nie było aktualizowane od kilkunastu miesięcy. Być może właściciele serwerów usługi hostingowe przechowują gdzieś wewnątrz, pod kloszem, dbają o nie i chuchają - jeśli tak jednak jest, to to, czym się chwalą światu, swoje wizytówki, traktują bardziej niż po macoszemu. Szewc bez butów chodzi...

Polski hosting - jest raczej fatalnie
Sprawdzanie zabezpieczeń w serwerach to spacer tuż nad przepaścią. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z administratorów nie zauważy naszych testów i nie uzna, że należy dogłębnie przebadać maszynę znajdującą się po drugiej stronie kabla. Nigdy nie wiadomo, czy pracujący na jego usługach Snort nie podniesie alarmu, że dzieją się jakieś okropieństwa. I choć to mało prawdopodobne, zawsze istnieje możliwość, że zdecyduje się on na wysłanie do mojego dostawcy internetowego e-maila z prośbą o wyjaśnienia. Słowem: ryzyko duże, a efekty badań mogą być mizerne.

Polski hosting - jest raczej fatalnie

Polskie serwisy - część 1/6

Mimo wszystko postanowiłem spróbować przetestować polskie serwery. Starałem działać się w sposób zupełnie nieinwazyjny, choć nie zawsze było to możliwe. Testowałem, czy prawdą jest, iż szewc bez butów chodzi. Zacząłem od bardzo prostych zabaw w pingowanie serwera, przez badanie zwracanych nagłówków, aż do testów SSH. Miałem zamiar pobawić się jeszcze hmapem, ale wyniki testów mnie przeraziły. Dlaczego? Tylko popatrzcie...

Ping, ping - jest tam kto?

Pierwszy test z pozoru był bardzo prosty: w linii poleceń (Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia) wpisywałem ping nazwaserwera.pl. Chciałem w ten sposób sprawdzić, czy i w jakim czasie serwer odpowiada na pingi. Czas służył mi głównie jako materiał porównawczy, za bardzo się nim nie przejmowałem. Ciekaw natomiast byłem, jak jest z poprawnością konfiguracji firewalla w firmach hostingowych.

Polski hosting - jest raczej fatalnie

Polskie serwery - część 2/6

Polski hosting - jest raczej fatalnie

Pingujemy serwer

Warto bowiem wiedzieć, że maszyny włączone do Internetu i pracujące w trybie 24/7/365 powinny akceptować większość pakietów ICMP - i odpowiadać na nie. Jeśli tego nie robią, świadczy to o tym, iż osoba konfigurująca firewall była zdecydowanie nadgorliwa. ICMP bowiem - jak wskazuje sama nazwa (Internet Control Message Protocol) - pozwala na szybkie diagnozowanie problemów występujących w sieci oraz dogadanie się hostów w kwestii ewentualnej dalszej interakcji. Jego zupełne odfiltrowanie może prowadzić do bardzo nieoczekiwanych efektów w rodzaju braku dostępności witryny WWW czy problemów z wysyłaniem e-maili od strony użytkowników.

Dlatego zanim w radosnym szale eksperymentów zdecydujemy się na wycięcie w IPTables całego ruchu ICMP, pomyślmy, czy nie warto byłoby odpowiedzieć choćby na pakiety typu destination-unreachable, time-exceeded, source-quench, parameter-problem i echo-reply.

Polski hosting - jest raczej fatalnie

Polskie serwery - część 3/6

Administratorzy trzech serwerów z naszej listy wpadli w radosny szał filtrowania wszystkiego... Nie świadczy to o nich najlepiej.

Aktualizacja: 02 grudnia 2005 23:31

Tabelki zostały uaktualnione o pierwotnie niepublikowane testy HTTPrinta i MySQL-a.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.