Polski bank internetowy powstanie w Poznaniu?

Wielkopolski Bank Kredytowy jest obecnie najbardziej aktywną instytucją na powstającym rynku internetowej bankowości. Po wejściu do spółki eCard bank utworzy firmę razem z TP Internet i Bankiem Zachodnim.

Wielkopolski Bank Kredytowy jest obecnie najbardziej aktywną instytucją na powstającym rynku internetowej bankowości. Po wejściu do spółki eCard bank utworzy firmę razem z TP Internet i Bankiem Zachodnim.

Wielkopolski od marca oferuje klientom pakiet WBK24, obejmujący usługi bankowe przez telefon stacjonarny i komórkowy oraz Internet (niemal komplet świadczonych operacji finansowych). Łącznie z pakietu korzysta obecnie około 40 tysięcy użytkowników, z czego ponad 20 tysięcy z usługi WBKonline, co daje Wielkopolskiemu pierwsze miejsce na rynku bankowości elektronicznej. Od września #WBK# jako pierwszy w Polsce zaoferuje dostęp do usług bankowych przy wykorzystaniu protokołu WAP. Dostęp przez Internet za pomocą telefonu komórkowego da klientom możliwość korzystania z pełni usług oferowanych przez bank w każdym miejscu o dowolnej porze.

Już niedługo WBK wraz ze spółką #eCard# zacznie świadczyć usługi rozliczeń i autoryzacji transakcji internetowych dokonanych kartami płatniczymi. Na razie robi to tylko #PolCard#. W eCard Wielkopolski Bank Kredytowy będzie miał 28,6 procent udziałów (reszta udziałowców to #BRE Bank# i #Computerland#). Na razie nie wiadomo, czym dokładnie będzie się zajmować spółka zawiązywana razem z #Bankiem Zachodnim# i #TP Internet#. Jak powiedział nam Piotr Gajdziński, rzecznik WBK, będą to usługi bankowości internetowej, ale obecnie trwają jedynie rozmowy między jej założycielami o przyszłej działalności.

Głównym akcjonariuszem WBK (60,14 procent udziałów) jest Allied Irish Bank. Ma on także 80 procent akcji sprywatyzowanego w ubiegłym roku Banku Zachodniego. Oba polskie banki prawdopodobnie już niedługo się połączą i będą miały wówczas większość udziałów w spółce z TP Internet (zależnej od Telekomunikacji Polskiej). Sojusz z największą spółką telekomunikacyjną (pośrednio poparty współpracą z PTK Centertel, także zależną od TP S.A.) powinien tylko umocnić pozycję WBK na rynku internetowej bankowości. Do tego należy dodać wejście na rynek autoryzacji płatności w Internecie. Czyżby spółka chciała już niedługo utworzyć pierwszy w Polsce bank w pełni internetowy, na wzór np. brytyjskiego Egg.com? Piotr Gajdziński nie zaprzeczył.