Polski UMTS za drogi

Analitycy twierdzą, że polskie ministerstwo łączności zawyżyło ceny koncesji na UMTS.

RZECZPOSPOLITA Wpływy z koncesji na UMTS w Holandii wyniosły nie 20 miliardów guldenów (na które liczył rząd), tylko 6 miliardów. Parlament, mając na uwadze kolosalne wpływy do budżetu osiągnięte w Wielkiej Brytanii i Niemczech po licytacji koncesji, wezwał rząd do wyjaśnienia sposobu przeprowadzenia aukcji. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA Analitycy z banków Raiffeisen i Meryll Lynch uważają, że polskie Ministerstwo Łączności podało zbyt wygórowaną cenę koncesji na UMTS. Poza tym spodziewają się, że będzie mniej chętnych niż przewidziana liczba licencji (pięć). Rząd chce zarobić na przetargu 3,75 miliarda euro, lecz kwota ta jest podyktowana jedynie potrzebami budżetu, nie zaś sytuacją na rynku telekomunikacyjnym. (s. 35)

61 procent Polaków, potencjalnych klientów sklepów internetowych, wierzy, że ich transakcje są dobrze zabezpieczone. Polacy mają większe zaufanie do systemów bezpieczeństwa w bankach niż u operatorów telefonii komórkowej. Jednak 22 procent badanych przez Europay Int. w ogóle nie ufa wirtualnym sklepom. (s. 38)

PULS BIZNESU Elektrim chce kupić polski portal internetowy. Szefostwo Ahoj.pl twierdzi, że nie prowadzi negocjacji z Elektrimem. Niewykluczone jednak, że holding kupi Poland.com, którego właściciele szukają inwestora z branży telekomunikacyjnej. (s. 4)

PARKIET W ostatnim półroczu Era GSM zanotowała najwyższe przychody wśród operatorów telefonii komórkowej – 1,67 miliarda złotych. Ma też najwięcej klientów – 2,35 miliona osób. (s.2)

FINANCIAL TIMES Saber Bhatia, współzałożyciel serwisu Hotmail.com, planuje nowe przedsięwzięcie – serwis Arzoo.com, w którym znajdą wsparcie firmy mające problemy z nowymi technologiami. W przedsięwzięcie zaangażowany jest Bank of America i Softbank, japońska spółka zajmująca się inwestycjami internetowymi. Bhatia chce zatrudnić na zasadach współpracy specjalistów ze Stanów Zjednoczonych i Indii.

WALL STREET JOURNAL Amerykańska grupa internetowa CMGI Inc. zamierza zmniejszyć liczbę swoich podmiotów z 17 do 5-10. Przedsiębiorstwo chce także ograniczyć działalność m.in. do prowadzenia badań, portali i opracowywania nowych technologii.