Polski Internet - jak było, a jak będzie?

Jak polski Internet oceniają dostawcy usług?

Przedstawicielom dostawców usług internetowcy zadaliśmy dwa pytania. Interesowało nas, jak oceniają ubiegłe lata, czego spodziewać możemy się w przyszłości oraz kiedy możliwe będzie znaczne zwiększenie przepustowości w oferowanych przez nich usługach dostępowych.

PC World Komputer Online: Jak widzą Państwo przyszłość polskiego Internetu?

Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska: W najblizszych latach bedziemy mieli do czynienia z kontynuacja trendu, tj. dalszym wzrostem liczby użytkowników Internetu szerokopasmowego. Coraz bardziej powszechna będzie tzw. potrójna usługa, czyli Internet, telewizja i telefonia od jednego dostawcy. Wiekszą rolę zacznie odgrywać jakość usługi, a więc rzeczywista (a nie deklarowana) przepustowość, stabilność sieci, profesjonalizm osób z helpdesku. Przy szybkościach liczonych w Mbps coraz bardziej istotny będzie atrakcyjny wizualnie content oraz mozliwość korzystania z nowych usług.

Kornelia Mathea, dyrektor marketingu dywizji usługi dla domu, Telekomunikacja Polska: Myślę, że mówiąc o przyszłości należy powiedzieć nie o dostępie do sieci Internet, ale o "cyfryzacji" gospodarstw domowych. Sądzę, że już niedługo dostęp do Internetu będzie jedną z wielu "cyfrowych" usług oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Dotychczasowa linia miedziana służąca do przenoszenia analogowych rozmów telefonicznych stanie się cyfrowym interfejsem ze światem. Urządzenia znajdujące się z domu będą korzystać z takiego łącza w celu zapewnienia użytkownikom usług. Komputery będą łączyć się z siecią Internet, telewizory będą otrzymywać cyfrowy sygnał wideo, sprzęt Hi-Fi nie będzie odtwarzał płyt CD, lecz pobierał muzykę bezpośrednio z sieci. Dane będą również przesyłane w drugą stronę: cyfrowy aparat podłączony do domowej sieci przetransmituje automatycznie zdjęcia, aby były możliwe do obejrzenia przez stronę WWW. Systemy monitoringu domów i mieszkań będą w stałym kontakcie z centrami nadzoru, a obraz pochodzący z kamer umieszczonych w domu będzie możliwy do odbioru przez stronę WWW lub telefon komórkowy. Klienci będą mogli korzystać z wielu atrakcyjnych usług: interaktywnej telewizji, filmów na życzenie, gier, e-learningu, e-radia, itp.

Joanna Pasynkiewicz, wiceprezes, dyrektor marketingu i sprzedaży ASTER: Ostatnie 3-4 lata to bardzo dynamiczny rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce. Wiąże się to oczywiście z rosnącą potrzebą klientów na coraz to nowsze usługi i produkty. Myślę, że potencjał sieci to przede wszystkim usługi multimedialne oparte na ciekawej zawartości oraz rozwój form komunikacji pomiędzy użytkownikami sieci.

PCWK Online: Czy polscy Internauci mogą spodziewać się znacznego zwiększenia przepustowości łączy? Czy polska infrasktuktura na to pozwala?

Marek Sowa, UPC: Są rynki, na których dostęp rzędu 100 Mbps dla końcowego użytkownika jest już możliwy (np. J-COM w Japonii), ale rynkowa oferta zawsze musi byc skorelowana zarówno z możliwościami infrastruktury, jak i z możliwościami finansowymi użytkowników. Nowoczesne sieci szerokopasmowe, jeszcze kilka lat temu wykorzystywane jedynie do świadczenia usługi telewizji kablowej, są najlepiej przystosowane do świadczenia zintegrowanych usług, w tym superszybkiego Internetu. Magiczna bariera 10 Mbps dla końcowego użytkownika zostanie w Polsce pokonana szybciej niż się to komukolwiek wydaje.

Kornelia Matea, TP S.A.: Jeszcze kilka lat temu maksymalnymi możliwymi do osiągnięcia przepustowościami były wartości rzędu kilkudziesięciu kilobitów na sekundę. Dzisiaj w oparciu o tę samą infrastrukturę świadczone są usługi o przepustowościach kilku megabitów na sekundę. Na świecie istnieją już rynki gdzie przepustowości oferowane końcowym klientom są liczone w dziesiątkach megabitów. Niestety tutaj również pojawia się pytanie związane z odpowiednią synchronizacją pomiędzy możliwościami oferowanymi przez nowe technologie a potrzebami klienta. Dużo zależy od usług dodanych, które mogą zaproponować operatorzy, budząc w ten sposób popyt na wysokie przepływności w sieci. Nie tak dawno rewolucją na rynku miało być wykorzystanie światłowodowej technologii FTTH (Fiber To The Home), która pozwala na uzyskiwanie przepustowości rzędu 100 Mbps. Pomimo ogromnych potencjalnych możliwości technicznych rozwiązanie to nie stało się powszechne.

Obecna technologia daje szanse na oferowanie usług z bardzo dużymi prędkościami. Wykorzystywany w TP standard transmisji danych do klientów indywidualnych (ADSL) pozwala na uzyskiwanie prędkości do 8 Mbps z wykorzystaniem zwykłej telefonicznej pary miedzianej. Nowe odmiany protokołu (np. ADSL2+) pozwalają na uzyskiwanie prędkości znacznie przekraczających 20 Mbps - takie urządzenia są już obecne w sieci TP, a dalsze inwestycje opierają się na tego rodzaju technologii. Jednak możliwości techniczne nie muszą implikować masowego zastosowania. Pojawia się pytanie, czy internauci będą potrzebować tak dużych przepustowości, a jeśli tak to, kiedy? Na dzisiaj najszybszą opcją usługi neostrada TP jest 6 Mbps.

Joanna Pasynkiewicz, ASTER: Rozwój sieci wiąże się z oferowaniem coraz szybszych i wydajniejszych łączy internetowych. Niewielu klientów ma dziś zapotrzebowanie na tak szybkie łącze jak 100 Mbps. Jednak ASTER cały czas pracuje nad rozwojem oferty, regularnie zwiększając parametry przesyłu danych zgodnie z potrzebami rynku.