Polski Internet - jak było, a jak będzie?

Co proponują użytkownicy?

W sondzie istniała możliwość dopisania własnych propozycji. Wśród nich faworytem był Internet szerokopasmowy - czy to kablowy, czy po łączu DSL. Wygląda więc na to, że mamy niewielkie wymagania. Liczy się dla nas przede wszystkim łatwość i szybkość dostępu: kto nie ma, chce mieć, kto ma, chce mieć więcej. Nie interesuje nas natomiast ani zapewnienie wyższego bezpieczeństwa w Sieci, ani wprowadzenie IPv6. Jest to o tyle interesujące, że obydwa wymienione zagadnienia uważa się za priorytetowe w kolebce Internetu, czyli w Stanach Zjednoczonych.

Internet przyszłości z 2001

Podczas wspominek warto przytoczyć badania Forrester Research przytoczone w artykule "Inteligentny Internet". Ich zdaniem już w tej chwili powinniśmy korzystać z "X Internetu", do którego dostęp nie jest realizowany za pomocą "drogich komputerów", lecz raczej telefonów czy nawet "tanich telewizorów z przeglądarką". FR wieszczył też olbrzymią ekspansję elektronicznej formy handlu. Firma chciała, żeby za pomocą Internetu możliwe było nawet "kupienie lizaka w pobliskim sklepie". Niestety, nikt nie pomyślał o kosztach transportu i o zamiłowaniu człowieka do dotykania wystawionych na sprzedaż przedmiotów. Przedstawioną przez Forrester Research wizję trudno będzie zrealizować do momentu, gdy w każdym domu nie znajdzie się koncówka "rury" mogącej wypluwać z siebie nadany po drugiej stronie towar.

Internet przyszłości dziś

Skoro sprawdza się bardzo niewiele prognoz dotyczących Internetu przyszłości, skąd bierze się zamiłowanie rozmaitych firm do snucia rozmaitych futurologicznych historyjek? Nie ma kwartału, żeby nie pojawiła się zapowiedź kolejnej rewolucji. Po niebywałym sukcesie iTunes wszyscy chcą sprzedawać muzykę online, po fenomenie Google wiele firm rozpoczęło nagle ekspansję na rynku wyszukiwarek. Brakuje natomiast sygnałów o kolejnych światłych ludziach mogących poprowadzić prawdziwą rewolucję. Wielkie korporacje rozwijają coś ukradkiem w laboratoriach i bezustannie podpatrują rynek.

Jak będzie wyglądać polski fragment Sieci za kilka lat? Z pewnością będzie więcej i szybciej. Być może dogonimy nawet Hong Kong czy Szwecję, gdyż dostaniemy możliwości korzystania z Sieci przy pomocy łącza o przepustowości 1 Gbps (patrz artykuł "Gigabitowe łącza dla użytkowników"). Czy na tym się skończy?