Polska wydała 2% unijnych pieniędzy na budowę Sieci

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska poinformowała, że Polska wydała od 2007 roku zaledwie 2% unijnych środków na budowę lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych.

Polska wydała 2% unijnych pieniędzy na budowę Sieci

W środku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska

"Znajdujemy się w połowie okresu wydatkowania środków unijnych, a stan wydawania jest mizerny" - przyznała Anna Streżyńska.

Jest naprawdę źle. Polska może bowiem wykorzystać na budowę sieci szerokopasmowych w latach 2007-2013 miliard euro, a zakontraktowała dopiero 2% z tej sumy - 18 milionów euro.

UKE w związku z tym zaplanował stworzenie specjalnego ośrodka doradczego ("helpdesk"), który będzie miał za zadanie doradzać samorządom i przedsiębiorcom podczas prowadzenia inwestycji telekomunikacyjnych opierających się w części na środkach płynących z unijnych programów. Projekt ten został już zatwierdzony przez komisję oceniającą przy MSWiA.

Anna Streżyńska przyznała, że za tak słaby poziom wydawania unijnych pieniędzy nie należy nikogo winić, "ponieważ przygotowanie inwestycji telekomunikacyjnych jest bardzo trudne". Dodała również, że jej zdaniem jest jeszcze szansa na spożytkowanie całej miliardowej puli, zaznaczając jednocześnie, że "ten rok jest już stracony" ze względu na złą sytuację finansową samorządów oraz wybory samorządowe.

Źródło: PAP