Polska w pierwszej dziesiątce krajów produkujących największą ilość spamu i phishingu

IBM opublikował doroczny raport X-Force poświęcony bezpieczeństwu w IT. Wyniki raportu wskazują na to, iż w ostatnim roku wzrosło zagrożenie phishingiem, a ponadto zanotowano większą podatność dokumentów na cyberataki. Ciekawe jest to, że Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których produkowane są spamy i wyprowadzane ataki phishing.

I tak Polska znalazła się na 7. miejscu wśród krajów produkujących spam (3,9% światowego spamu pochodziło z Polski) i będących źródłem ataków phishingowych (3,8 procentowy udział we wszystkich atakach tego typu na świecie). W rankingu krajów produkujących największą ilość linków do spamu oraz phishingu nasz kraj zajmuje 10. miejsce (odpowiednio - 1,5 oraz 2,6 procentowy udział w świecie).

W międzynarodowym rankingu domen, z których najczęściej rozsyłano spam, domeny zarejestrowane w Polsce (.pl), znalazły się trzykrotnie w ciągu zeszłego roku w niechlubnej pierwszej piątce - w kwietniu 2009 r. na 3. miejscu, natomiast w marcu i w październiku - na 5.

Najważniejsze wnioski z raportu IBM X-Force, to: liczba luk w oprogramowaniu zmalała. W 2009 r. w sumie wykryto 6601 nowych luk - to o 11% mniej niż w roku 2008; szybko wzrasta liczba luk w programach internetowych służących do przeglądania dokumentów, edytorach online oraz aplikacjach multimedialnych; ilość nowych niebezpiecznych linków szybko wzrasta w skali globalnej. Ich liczba wzrosła o 345% w stosunku do 2008 r.

Pełny raport IBM X-Force znajduje się tutaj.