Polska telekomunikacja ma potencjał

Akcje polskich operatorów telekomunikacyjnych są wymieniane przez zachodnich analityków jako jedna z lepszych inwestycji giełdowych w krajach naszego regionu.

Na wiedeńskim forum finansowym analitycy zachodnich instytucji finansowych doradzają inwestorom zainteresowanie sektorem bankowym, telekomunikacyjnym i naftowym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Spodziewają się bowiem osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Nie najlepsze wyniki gospodarcze krajów regionu (zwłaszcza Polski) w zeszłym roku powodują, że akcje są obecnie stosunkowo tanie (węgierski operator telefoniczny Matav potaniał w zeszłym roku o 37 proc., TP S.A. o 40 proc.) i mogą przynieść znaczne zyski w drugiej połowie 2001 r. Przyczyni się do tego spadek stóp procentowych przewidywany w tym roku.

Akcje TP S.A. powinny zyskać nie tylko na poprawie ogólnych warunków makroekonomicznych. Zachodni analitycy przewidują także znacznie większy niż w Europie Zachodniej wzrost zapotrzebowania na usługi telefoniczne w naszym regionie i spodziewają się korzystnego dla TP S.A. wpływu inwestycji France Telecom w takich dziedzinach, jak redukcja kosztów i inwestycje w sieci telefonii komórkowej. Akcje TP S.A. są w porównaniu z zachodnimi telekomami niedocenione: wskaźnik cena/zysk dla TP S.A. wynosi 23 a dla Vodafone’a 67 (dla Matavu zaledwie 15).

„Wyniki spółek telekomunikacyjnych tego regionu są lepsze w porównaniu z zachodnimi i jest na tych rynkach mniejsza konkurencja” – uważa Urs Antonioli z UBS Asset Management. Natomiast David Molnar z Vontobel Asset Management powiedział: „To jest rok [2001], w którym ceny akcji będą rosły... a TP S.A. ma ogromny potencjał.”

Zdaniem Petera Svobada z Raiffeisen Kapitalanlage Gessellschaft Wienna godne uwagi są także akcje KGHM z uwagi na inwestycje w telefonię stacjonarną i prawdopodobne podniesienie udziałów w Polkomtelu. „Zdaje się, że KGHM rozwiązał problem dychotomii starej i nowej gospodarki” – stwierdził Peter Svobada a propos godzenia dwu zasadniczych obszarów działania przez KGHM.