"Polska reprezentacja zdobywa mistrzostwo świata" - rozmowa z Moniką Lech, wydawcą wiadomości Onet.pl

Częstym zarzutem, który stawia się newsom na Onecie, jest to, że Wasze tytuły często wprowadzają błąd.

Wydaje mi się, że jest to przeszłość. Cały czas mówimy oczywiście o tych sekcjach portalu, które są sekcjami typowo informacyjnymi, bo umówmy się, że w sekcji "Magiel" możemy pozwolić sobie na trochę więcej swobody. Taka jest uroda tej sekcji. Ale proszę spojrzeć na serwisy stricte informacyjne, tam nie pojawiają się tytuły wprowadzające w błąd.

Ale kiedyś się zdarzały.

Owszem zdarzały się, ale my, podobnie jak otoczenie ewoluujemy. Ale też z drugiej strony zdarza się, że otrzymujemy maile od użytkowników : "Zrobiliście się nudni". Ciężko powiedzieć że istnieje jeden jedyny użytkownik, który ma jedną potrzebę. Są użytkownicy, którzy chcą byśmy mieli tytuły dostojne i poważne, ale są i tacy którzy wolą by z nimi pograć i pobawić się.

Jeden z najlepszych tytułów, które ostatnio widziałam to "Europa wciąga się w kokainę". Moim zdaniem tytuł jest rewelacyjny. Informacja mówiła o tym, że wzrasta spożycie kokainy w Europie. Czy mamy napisać, że w Europie wzrasta spożycie kokainy, czy to będzie tytuł informacyjny? Owszem, będzie. Ale czy on będzie ciekawy? Nie. Czy tytuł, który wspomniałam może być uznane za "onecizm"? Pewnie znaleźliby się puryści, którzy mogliby tak stwierdzić.

Mi jednak chodzi o tytuły wzbudzające troszeczkę większe wątpliwości, jak np. klasyczny już przykład: "Polska reprezentacja zdobywa mistrzostwo świata".

Polska ma reprezentację w większości dyscyplin sportowych, przynajmniej w jednej trzeciej z nich można zdobywać gole. Jeżeli użytkownik modelowy X lub Y uważa, że piszemy tylko i wyłącznie o piłce nożnej to się myli, bo my piszemy nawet o hokeju na trawie.

Odeszliście więc od modelu opartego na rozmytych tytułach. Czemu tak się stało?

On się nie sprawdził. Postawiliśmy na wiarygodność. Jesteśmy dobrzy, mamy dużo do zaoferowania i nie musimy czytelnika wprowadzać w błąd tytułem, który można nazwać potem "onecizmem".

Skoro tak, to dlaczego zasięg serwisów informacyjnych Onetu spada (w ciągu roku zasięg spadł o ok. 3,5 proc.)? Czemu nie zdobywacie nowych użytkowników?

To trend znany również za granicą. Spada zasięg wszystkich portali i większości serwisów informacyjnych w portalach w Polsce. Wiadomości Onetu spadają prawdopodobnie proporcjonalnie bardziej niż inni, ponieważ Onet jest największy.

Dziś użytkownik ma w internecie znacznie szersze możliwości, jest lepiej wyedukowany. Jeszcze kilka lat temu w zasadzie internet w Polsce był całkowicie "zinstytucjonalizowany". Był Onet, a następnie i inne portale. I cały ruch tworzył się wokół tych dużych portali. A teraz pojawiło się mnóstwo mniejszych stron, serwisów, podstron, blogów, które dają użytkownikowi to czego potrzebuje - również informacje. Są bardziej dopasowane, użytkownik ma większy wybór i chwała Bogu.

Dla mnie to dobrze, ponieważ to każe mi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, każe mi myśleć, jaki produkt informacyjny mam zaoferować, żeby był atrakcyjny dla jak największej grupy odbiorców.

Co może zrobić redakcja Wiadomości na Onetu, żeby przyciągnąć użytkowników?

Jeżeli przyjrzy się Pan serwisom informacyjnym, to zobaczy Pan, że mniej więcej 40 proc. ich kontentu jest identyczne. To treści z agencji, głownie z PAP. Decyduje więc oprawa, sposób podania, ilustracje i wspomniane tytuły. Natomiast naszą wartością dodaną są blogi polityczne, aktywność użytkowników, dziennikarstwo obywatelskie. To jest nasza siła i moim zdaniem klucz do sukcesu. Musimy dać użytkownikom więcej tematów, o których będą mogli dyskutować i nad którymi będą mogli myśleć. To jest ciężka praca i gdybym miała na to jakąś gotową receptę to pewnie ... była bym już prezesem.

Co Pani sądzi o takich agregatorach treści jak Wykop czy Sfora, które pobierają informacje od Was i umieszczają na swoich stronach?

Genialne. Jeżeli to służy rozprzestrzenianiu informacji z mojej strony to jest to genialne. Każda droga, która służy do rozprzestrzeniana informacji, które powstają na Onecie jest dobra.

Dziękuję za rozmowę.