Polska reklama in-game w Counter-Strike'u

Agencja AdAction jako pierwsza w Polsce umieściła reklamę dynamiczną na europejskich serwerach Counter-Strike. Zamieszczenie reklamy kosztowało ponad 5 000 euro. Wnioski z tego przedsięwzięcia zostaną wyszczególnione w raporcie przygotowywanym przez AdAction.

Reklama umieszczona na serwerach Counter-Strike miała za zadanie promować turniej gier komputerowych "Kode5 Global Gaming Revolution" oraz serwis GameCorner.pl, który był głównym sponsorem imprezy.

Adam Dyba, prezes AdAction, przyznaje, że zdobycie miejsca w tak znanej grze jak Counter-Strike nie jest łatwe. "Nasze starania były poprzedzone wielotygodniowymi rozmowami, ale teraz jesteśmy już w stanie uruchamiać kampanie w ciągu kilku

dni" - mówi Dyba - "AdAction daje możliwość legalnego reklamowania się w wielu grach multiplayer do graczy polskich i zagranicznych. Przygotujemy analizę kampanii i raport. Udostępnimy go na naszych stronach internetowych w ciągu tygodnia".

Reklamy emitowane były do 6 kwietnia.

Podsumowanie kampanii

Kampania w ciągu kilku dni wygenerowała zasięg na poziomie ponad 20 000 graczy (z Polski). Średnia częstotliwość wyświetlania reklam to 5,22.

Drugą obok Counter Strike 1.6 grą, która objęta byłą kampanią, był Colin McRae: DiRT. Jednakże większość reklam (92%) wyemitowała się w grze Counter Strike, gdyż jest ona dużo bardziej popularna.

Z pośród użytych kreacji, największą liczbę emisji i zasięg uzyskał gamecorner 2x1.

Najwięcej, bo 18,3% graczy, łączyło się z Wielkopolski, aczkolwiek pochodzenia przeważającej ilości użytkowników nie udało się ustalić (anonymous).

Podsumowanie kampanii możliwe jest dzięki specjalnemu ad serwerowi. Rejestruje on ilość graczy, którzy widzą reklamę (pod odpowiednim kątem), podczas przechodzenia obok niej, przejeżdżania itd. Ad serwer pozwala także sprawdzić skąd pochodzą gracze.

Aktualizacja: 22 kwietnia 2008 20:58

Artykuł uzupełniono o dane z case study: "Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych Counter Strike, Colin McRae: DiRT".

Raport w całości dostępny jest tutaj.