Polska na 5 miejscu wśród top spamerów

Liczba niechcianych wiadomości rozsyłanych z Polski stanowi juz prawie 4% globalnego spamu - wskazują statystyki Sophosu. Wyprzedzają nas jedynie Amerykanie, Chińczycy, Korea Południowa i Francja.

W najnowszym zestawieniu światowych top spamerów Polska znalazła się na niechlubnej 5 pozycji. Wciąż najwięcej niechcianych wiadomości wysyła się z USA. Jak wskazuje Sophos, amerykańska niechciana korespondencja stanowi 23,1% wszystkich niezamawianych e-maili na świecie.

Niedaleko za USA w rankingu znajdują się Chiny - aż 21,9% globalnego spamu wysyłane jest z tego kraju. To duży wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi. Jeszcze do połowy 2004 r. połowa niechcianej korespondencji pochodziła z USA. Niewykluczone, że Chiny z armią ponad 110 mln użytkowników staną się wkrótce liderem wśród spamerów.

Trzecie miejsce w niechlubnym zestawieniu przypadło Korei Południowej. W tym kraju wysyła sie prawie 10% światowego spamu. Na czwartej pozycji znalazła się Francja z wynikiem 4,3%, a na piątym Polska - z niewiele mniejszym odsetkiem, bo 3,8 % globalnej, niechcianej korespondencji.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hiszpania, Niemcy, Brazylia oraz Japonia. Wielka Brytania zajęła dopiero 10 miejsce z wynikiem 1,9% światowego spamu.

Jak wskazują autorzy badania, źródła spamu lokalizowane są za pomocą pocztowych skrzynek-pułapek rozmieszczonych na całym świecie.

Źródło informacji: PAP