Polska inicjatywa w sprawie zerowej stawki VAT na internet

Po ponad roku zmagań, po ostatecznym uchwaleniu przez Sejm 22% stawki VAT na internet w Polsce przyszła pora na akcje naszych europosłów, którzy wystąpili w Parlamencie Europejskim z inicjatywą wprowadzenia zerowej stawki podatkowej na usługi internetowe.

Polska grupa europosłów złożyła pisemne oświadczenie do Komisji Europejskiej, proponując wprowadzenie zerowej stawki podatkowej na usługi internetowe w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że takie zapisy obowiązują w Stanach Zjednoczonych (niedawno prezydent G. W. Bush podpisał ustawę o zerowej stawce na internet na kolejne 3 lata).

Zdzisław Podkański, autor oświadczenie przekonywał, że wprowadzenie takich regulacji m.in. poprawiłoby konkurencyjność naszej gospodarki i pozwoliło zbudować społeczeństwo informacyjne.

Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego oświadczenie pisemne, aby zostało przyjęte, musi zostać podpisane w ciągu trzech miesięcy, przez co najmniej połowę posłów.

16 grudnia br. polski Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która od 1 marca wprowadza 22% stawkę podatku VAT na internet (w tej chwili obowiązuje użytkowników końcowych i instytucje edukacyjne zwolnienie z podatku).