Polska Wikipedia ma 5 lat

Wikipedia: wolna encyklopedia, którą każdy może edytować, w Polsce obchodzi właśnie swoje pięciolecie. Z tej okazji odbył się zjazd Wikipedystów, którego specjalnym gościem był Jimmy Wales, założyciel Wikipedii i fundacji finansującej encyklopedię, czyli Wikimedii. Prezentujemy fotorelację z urodzin, a o początkach polskiej edycji językowej, która jest obecnie jedną z 10 najpopularniejszych witryn w Polsce, rozmawiamy z jednym z pierwszych Wikipedystów - Polimerkiem.

W sobotę polscy Wikipedyści spotkali się w Warszawie w auli VII SGH w Warszawie by świętować piąte urodziny polskiej wersji Wikipedii. Na spotkanie przybyło około 30 Wikipedystów oraz przedstawiciele spółki Wikia: Gil Penchina oraz Emil Podlaszewski, Alina Prawdzik z polskiego odziału eBay, przedstawiciele Creative Commons Polska, w tym Alek Tarkowski oraz Piotr Pokrzywa z Gadu-Gadu.

Polska Wikipedia ma 5 lat

Tort urodzinowy Wikipedii

Liczba użytkowników Wikipedii w Polsce zbliża się do 3,7 mln użytkowników na miesiąc, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych witryn w Polsce według badania Megapanel PBI/Gemius.

Polska wersja językowa jest na tle innych wersji niezwykle popularna: pl.wikipedia.org ma już opracowanych około 295 tys. haseł i pod względem ich ilości ustępuję jedynie wersjom angielskiej (1,361 mln haseł), niemieckiej (459 tys.) i francuskiej (355 tys.). W sumie Wikipedia jest dostępna w ponad 130 wersjach językowych.

Polska Wikipedia ma 5 lat

Światowa Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii - darmowej encyklopedii internetowej, w której artykuły mogły być pisane przez każdego, ale musiały być sprawdzane i recenzowane przez ekspertów. Nupedia została założona 9 marca 2000 przez firmę Bomis. Jej dyrektorem zarządzającym był Jimmy Wales, który jest uważany za twórcę Wikipedii.

Polska Wikipedia ma 5 lat

Motto Wikipedii: Razem możemy zbudować lepszy świat

szybko! szybko!

Edycja haseł w Wikipedii przez każdego zainteresowanego internautę jest możliwa dzięki oprogramowaniu typu "wiki", wywodzącego się z koncepcji WikiWikiWeb. Wiki wiki w języku hawajskim oznacza "szybko".

Wikipedia utrzymuje się przede wszystkim dzięki drobnym dotacjom osób prywatnych, które trafiają do Wikipedii za pośrednictwem fundacji Wikimedia. Na urodzinach Wikipedii uczestnicy pytali Jimmiego Walesa, czy nie chce zmienić źródeł finansowania projektu, korzystając chociażby z grantów. Oto co odpowiedział:

- Nie wykonaliśmy zbyt dobrze swej roboty, jeśli chodzi o kwestie zabiegania o granty. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że byliśmy tak zajęci dbaniem o to, by projekt dobrze się rozwijał, że nie mieliśmy czasu na nic innego. Gdyby kilka lat temu ktoś przedstawił mi 60 formularzy wniosków o granty, nie miałbym czasu ich wypełnić. Teraz fundacja Wikimedia ubiega się o granty, często z sukcesem. Podobne działania mogą podejmować krajowe jednostki Wikipedii występując o granty z

Polska Wikipedia ma 5 lat

Jimmy "Jimbo" Wales odpowiada na pytania po prezentacji

Unii Europejskiej. Moim zdaniem jednak, często w procesie ubiegania się o dotacje, nie ma znaczenie, jakie są cele organizacji. Rządy wielu krajów na wiele sposobów wydają ogromne pieniądze na nonsensy. Robią, co potrafią, ale to tylko rządy... Często im nie wychodzi. Aby taka organizacja jak moja mogła pozostać niezależna, musimy pilnować, kto nas finansuje. Jeśli przyjelibyśmy od jakiejś rządu 3 mln EURO a potem musielibyśmy sprostać ich wymaganiom organizacyjnym i ze względu na liczbę zatrudnionych, aby utrzymać dotacje, to byłoby to dla nas niezręczne. Wolimy, gdy finansują nas inne organizacja na naszych warunkach.

W październiku we Frankfurcie w małej liczbie osób będziemy dyskutować sprawy finansowania Wikipedii i jej przyszłości. Potrzebujemy to przemyśleć i nabrać świeżego oddechu. Być może coś się zmieni w przyszłości. Moim zdaniem coś będzie się musiało zmienić. Dla mnie jednak najważniejszą rzeczą był zawsze dłuższy namysł nad zmianami. Wolę myśleć powoli i ostrożnie podejmować decyzje.

Polska Wikipedia ma 5 lat

Jimmy Wales, założyciel WIkipedii w czasie piątych urodzin serwisu w Polsce, Warszawa 24 września 2006 roku

Aktualizacja: 26 września 2006 16:39

Do materiału dodaliśmy nagrania wideo z sobotniego spotkania Wikipedystów: rozmowę z Jimmym Walesem, założycielem Wikipedii oraz z Gilem Penchiną, CEO Wikia.