Polscy artyści zarobią w YouTube

Stowarzyszenie artystów ZAiKS i serwis YouTube podpisały w czwartek umowę licencyjną. Na mocy umowy, w serwisie pojawi się więcej utworów polskich muzyków - w zamian otrzymają tantiemy z reklam. Zyskają zwłaszcza kompozytorzy i autorzy tekstów piosenek.

ZAiKS od dłuższego czasu nalegał na rozmowy z YouTube. To pierwsza tego typu umowa serwisu w Polsce. Artyści będą otrzymywać wynagrodzenie na podstawie reklam wyświetlanych w filmach. Będzie ono zależne od ilości wyświetleń klipu.

Autorzy muzyki, którzy nie czerpali dotąd zysków z serwisów wideo, podchodzili do nich dość sceptycznie. Teraz może się to zmienić. Badania Megapanel PBI/Gemius pokazują, że do YouTube zagląda co miesiąc 11 mln polskich internautów.

Umowa ze stowarzyszeniem ZAiKS dla użytkowników oznacza nowe materiały - ich umieszczanie w Sieci będzie teraz w interesie artystów.

Podobne umowy między YouTube a organizacjami ds. praw autorskich działają już w wielu państwach Unii Europejskiej, takich jak Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Czechy i Francja.