Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Polscy artyści zarobią w YouTube

Stowarzyszenie artystów ZAiKS i serwis YouTube podpisały w czwartek umowę licencyjną. Na mocy umowy, w serwisie pojawi się więcej utworów polskich muzyków - w zamian otrzymają tantiemy z reklam. Zyskają zwłaszcza kompozytorzy i autorzy tekstów piosenek.

ZAiKS od dłuższego czasu nalegał na rozmowy z YouTube. To pierwsza tego typu umowa serwisu w Polsce. Artyści będą otrzymywać wynagrodzenie na podstawie reklam wyświetlanych w filmach. Będzie ono zależne od ilości wyświetleń klipu.

Autorzy muzyki, którzy nie czerpali dotąd zysków z serwisów wideo, podchodzili do nich dość sceptycznie. Teraz może się to zmienić. Badania Megapanel PBI/Gemius pokazują, że do YouTube zagląda co miesiąc 11 mln polskich internautów.

Umowa ze stowarzyszeniem ZAiKS dla użytkowników oznacza nowe materiały - ich umieszczanie w Sieci będzie teraz w interesie artystów.

Podobne umowy między YouTube a organizacjami ds. praw autorskich działają już w wielu państwach Unii Europejskiej, takich jak Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Czechy i Francja.