Połowiczny sukces Napstera

W nocy z piątku na sobotę federalny sąd okręgowy w San Francisco uchylił nakaz, na mocy którego firma Napster miała zaprzestać swojej - uznanej za nielegalną – działalności. Amerykański Napster prowadził witryny do darmowego ściągania utworów w formacie MP3.

Decyzja sądu okręgowego ucieszyła ponad 20 milionów użytkowników Napstera. Ponad 60 tysięcy z nich podpisało się pod elektronicznym listem, w którym informują, że przestaną kupować płyty kompaktowe, jeżeli Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Płyt (RIAA) nie wycofa oskarżenia przeciwko Napsterowi. Przez najbliższe dwa tygodnie sąd apelacyjny będzie analizował argumenty obu stron, a internauci -melomani będą mogli nadal bezpłatnie kopiować pliki MP3.

Analitycy podkreślają, że Napster jest poważna spółką, z odpowiedzialnym zarządem, który może być dla fonograficznych gigantów partnerem do rozmów. Joseph Anderson, prawnik zajmujacy się sprawami związanym z przemysłem rozrywkowym w firmie Rosen & Anderson, twierdzi, że duże firmy fonograficzne muszą zacząć rozmowy z Napsterem, gdyż jego program jest na prawdę dobry, a firmy potrzebują nowych środków dystrybucji. Na negocjacje i współpracę z Napsterem liczy także Cary Sherman, radca prawny RIAA